Klavirna harmonika vs. dugmetara

Istorijat razvoja harmonike, muzeji, škole, vrste i tipovi instrumenta, harmonika u muzici Balkana i u svetu.
Odgovori
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od Tomina »

Gledam slike, i ne vidim neku razliku između stepenaste dugmetare i B grif?
Korisnikov avatar
zvrk555
120 basova
120 basova
Postovi: 133
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od zvrk555 »

Tomina napisao:U biti, mogli bi reći da na klavirnoj harmonici imaš puno PRSTOMETA, dok na dugmetari imaš puno PRSTOREDA, tj. iz kojeg reda što svirati + prstomet.

I baš sad gledam taj krnjcev prstored, izgleda mi dosta ovako "šaren" jer dosta obilaziš, meni se normalno najviše sviđa običan stepenasti na B grif harmonici, tj da koristiš sve redove harmonike, svih šest.

A onda kad se zagledam u taj stepenasti i probam zamisliti kako bi izgledalo da sviram neku pjesmu koja prelazi iz dura u dur, onda shvatim da taj Krnjcev prstored najviše pogoduje jer sve pleše oko povislicia i snizilica.Stvar navike valjda.

Makar mi ruski izgleda jednostavniji nego krnjcev.

Ne bi ja na C grif harmoniku, kad bih prelazio uzeo bih odmah B grif (več imam ciljano i koju i gdje), i krenuo sa učenjem.

Jer gle, kad sviraš na klavirnoj nešto, recimo sviram "Stade se cijeće rosom kititi" iz nekog mola, a kolega pjeva u G duru, stvarno je G dur jednostavan, no meni prvo treba minutu da zaključim gdje sad pak sviram.

A kad gledam na dugmetaru, samo pomjerim ruku i opet sve isto, opet istim prstima sviram, samo u drugim redovima - i onda shvatiš da su sve tipke jednake kvalitete - SAMO treba slušati što sviraš, dok na klavirnoj misliš da su crne babaroga.
pozdrav da se malo i ja ubacim u raspravu oko ove teme...

mislim da sam se s kolegom čuo preko jednog drugog foruma i da smo pričali neke stvari oko dugmetare. Neznam, prateći malo rasprave po forumima i u razgovoru s ljudima došao sam do zaključka da svi misle da je dugmetaru lako svirati i ona sama svira, nešto tipa daj mare pi.... ko što rekoše kolege prije za dobrog harmonikaša najbitnija je volja talenat i mukotrpan rad a ne vrsta harmonike. Pogledajte Vladu Panovića, Baneta Vasića, Ljubišu Pavkovića ili Borka Radivojevića svi klavirci a sviraju opako i dam se kladiti da pola dugmetaraca koji su na ovom forumu a i šire ne mogu pola toga što mogu navedeni harmonikaši iako sviraju dugmetaru koje je po pričanjima mačji kašalj. Znam da kad su mene neki kolege znali ugledati sa dugmetarom svi su masovno bili nabrijani na to kako to ni nije harmonika, lagano ju je svirati i da nijedan normalan harmonikaš koji nešto vrijedi nebi svirao tu glupost, a zatim se nekim čudom počelo dešavati da su svi oni probavali svirati tu harmoniku koja po njihovim riječima svira "sama od sebe" i nakon nekog vremena se okanili toga. Što se tiče prstoreda on je u teroiji isti ali i tu postoji dosta varijacija na temu i premještanja prstiju tako da nije ni tu sve crno bijelo. Eto ja svirkam i jednu i drugu kazujem neka svoje zapažanja, ali u principu i klavirna i dugmetara su jedno te isto kad se savlada dobro instrumenat nema neke pretjerane razlike. Kad pogledam s ove distance vrijeme i rad koji sam utrošio da savladam sviranje dugmetare bio je popriličan i da sam tu istu energiju utrošio na klavirnu bio bih jednako dobar harmonikaš kao i sada na dugmetari, a i sumnjam kad bi znao sve što sad znam da bih opet to ponovio.

Dakle da zaključim kakvu god tko harmoniku da odabere u principu sve je to isto i nema razlike. od gledanja nema selameta treba dobro zagrijati stolicu i prste a sve ostalo su priče za malu djecu i trla baba lan da joj prođe dan. Ispričavam se na dugom postu i pozdrav svima ;) :svirac:
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od Tomina »

sve što si rekao je istina.... :jdishddf:

Pa tko je rekao da je dugmetaru lakše svirati? Ja sam probao, u startu je puno kompliciranija za svirati, jer klavirna eto ima takav pristup da lako znaš gdje je koji ton itd, no dugmetara ima poslje prednost što se ne moraš mučiti sa ljestvicama pošto kako god da okreneš uvijek isti prstored sviraš, samo ovisi koji red.

A niti nema dugmetara kod nas, osim jednom starijeg, i baš zato što taj svira od malena i imam dobar početak za poduke! :ijuju:
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od Tomina »

Samo da se još jednom javim,

u čemu je problem kod mene, ja sam naime došao do tog nivoa evo nakon 11 mjeseci samoukog sviranja klavirke da jednostavno ne mogu dalje!

Znači došao sam do toga da tipa moram odsvirati neku pjesmu u tercama i to jako brzo.

I tu je problem, jer imam krivi prstomet i to mi predstavlja problem, znači meni je sad tu jedna ogromna prepreka jer ja moram primiti ili knjigu ili kao što sam rekao da idem na poduke.
Dakle, treba stati, i kreniti učiti prstomete jer od pravilnog sviranja i brzog ovako ništa nema, ja sam već pomalo ljut na sebe, jer evo čujem neku pjesmu - ja nju mogu pratiti bez problema ovako jednoglasno i dvoglasno, ali ako ta pjesma ima foršpil koji je brži tipa "Pjevaj prijatelju", "Ljepotica i sirotan" itd, meni se tu javlja muka jer ne mogu odsvirati.

Znači moram krenuti jedna dio odpočetka što se tiče prstometa, i baš zato bih htio na dugmetaru prebaciti jer sam uvidio dosta prednosti dugmetare od klavirne, isto vrijedi i obrnuto za neke stvari.

Pozdrav, i pohvalim se ubrzo sa novim instrumentom sa puno dugmiča:)
Korisnikov avatar
zvrk555
120 basova
120 basova
Postovi: 133
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od zvrk555 »

@tomina tek si počeo svirati i čudiš se da za 11 mjeseci nisi virtuoz? Tek si krenuo sa sviranjem a već očajavaš? Naravno da nisi ni mogao naučiti pravilan prstored onako sam od sebe i trebaš otići kod nekog profesora da ti pokaže osnove tada ćeš napredovati. Kad uzmeš dugmetaru OBAVEZNO idi kod nekog na poduku jer je kod nje veća vjerojatnost da naučiš krivi prstored i odeš krivo jer na klavirnoj harmonici za odsvirati melodiju u određenom tonalitetu u principu postoji samo jedna mogućnost dok kod dugmetare postoje čak tri mogućnosti. Neće ti biti dosta samo krnjevčeva knjiga ona pomaže ali bez profesora nećeš daleko doći. Koliko sam shvatio imaš u blizini nekog instruktora pa otiđi kod njega na neko vrijeme. Uglavnom koja god da izabereš na kraju klavirnu ili dugmetaru pravac neki profesor i vježba vježba vježba :ijuju:

Toliko od mene na ovoj temi vjerujem kad ostali kolege malo prođu po temi da ćeš dobiti konkretnije odgovore jer na forumu ima dosta dugmetaraca koji materiju poznaju daleko bolje od mene i u sviranju su bar 5 klasa bolji. Pozz
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od Tomina »

zvrk555 napisao:@tomina tek si počeo svirati i čudiš se da za 11 mjeseci nisi virtuoz? Tek si krenuo sa sviranjem a već očajavaš? Naravno da nisi ni mogao naučiti pravilan prstored onako sam od sebe i trebaš otići kod nekog profesora da ti pokaže osnove tada ćeš napredovati. Kad uzmeš dugmetaru OBAVEZNO idi kod nekog na poduku jer je kod nje veća vjerojatnost da naučiš krivi prstored i odeš krivo jer na klavirnoj harmonici za odsvirati melodiju u određenom tonalitetu u principu postoji samo jedna mogućnost dok kod dugmetare postoje čak tri mogućnosti. Neće ti biti dosta samo krnjevčeva knjiga ona pomaže ali bez profesora nećeš daleko doći. Koliko sam shvatio imaš u blizini nekog instruktora pa otiđi kod njega na neko vrijeme. Uglavnom koja god da izabereš na kraju klavirnu ili dugmetaru pravac neki profesor i vježba vježba vježba :ijuju:

Toliko od mene na ovoj temi vjerujem kad ostali kolege malo prođu po temi da ćeš dobiti konkretnije odgovore jer na forumu ima dosta dugmetaraca koji materiju poznaju daleko bolje od mene i u sviranju su bar 5 klasa bolji. Pozz
da, imam starijeg čovjeka koji kad se rodio umjesto dude dali su mu dugmetaru :depkvk: :jdishddf:

Ma ne brinem ja što nisam virtuoz, nisam to mislio, nego me nervira kad trebam odsvirati u tercama nešto brže a ne ide kako sam zamislio samo zato što lomim bezveze prste.

Početak ide drugi, upravo eto sad krećem sa tim pravilnim prstoredom i sviranjem, no eto odlučio sam da će to pravilno sviranje biti na dugmetari, ne klavirnoj. Iako naravno ne bih htio zanemariti i klavirnu, ono za neki stariji sevdah nenadano dušu dala majka klavirka.

Ali učenje želim prebaciti na dugmetaru i tu je amen.

pozdrav,
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od Dallape 1960 »

Tomina druze..mozes lime podsetiti odakle si? gde zivis.. a pokusacu da ti pomognem sve sto mogu kada je dugmetarica u pitanju..pozdrav..
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od Tomina »

ma iz Hrvatske sam...

Ajd jedno ovako pitanje za klavirne stručnjake. Dakle imam doma par knjiga, od fakina, pa onda od zome, i učimo svirati harmoniku.

Niti jedna knjiga mi nije dala neki "pravi" pristup gradivu, možda zato jer su namjenjene za sviranje uz profesora?

Nigdje nisu detaljno objašnjeni prstometi, tj, postoji ljepo iznad svake note napisano sa kojim se prstom svira, ali se taj prstometi i rasopred promjeni više puta u istoj ljestvici.

Neznam, tipa u knjizi od zome piše da se ton E svira sa trečim prstom, F sa četvrtim, pa onda opet G sa trečim, što mi izgleda komplicirano, dok je početni ton C sa drugim.
Pa onda za par stranica već drugačije itd itd.

Nigdje nije strogo detaljno napisano što se mislim pod "pravilan" prstomet i kako ga svirati.

Evo pitanjce, uzmimo prstomet 1,2,3,1,2,3,4 - neka klasika za jednoglas.

Ako se ja u pjesmi moram orjentirati na taj prstomet, i recimo pjesma je bez trilera, znači običan jednoglas, i pošinje iz note F, to znači da ja uvijek moram odsvirati notu F sa prstom 1, ili šta?Da li se uvijek mora odsvirati ista nota sa točno istim prstom ili?

I molim da mi netko da dobar prstomet za terce u C, G i D duru, pošto najviše pjesama imam zahtjevnih iz tih durova, i jednostavno lomim prste.
Korisnikov avatar
zvrk555
120 basova
120 basova
Postovi: 133
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od zvrk555 »

nisam neki stručnjak ali probat ću objasniti ono sitno što ja znam... dok se ne javi netko tko bolje barata time :depkvk:

dakle skala 123 12345

trece ( ovisno od kompozicije) ali generalno 12 13 24 i 35 prst je način sviranja u tercama

primjer solo od Ljepotice i sirotana iz A-dura početak 12 13 13 24 35... nemam sad tu sint pa pišem po sjećanju zato sam napisao samo prvih par tonova. kad se javi neko iskusniji reći će sigurno bolji prstored pa ćemo onda oboje nešto novo naučiti :ijuju: :svirac:
riki_korg
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 16 Nov 2011, 01:06

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od riki_korg »

Pa evo da se i ja malo nadovezem na ovu temu. Dugo sam muzicar naravno klavirac i sve do pre pola godine nisam razmisljao o dugmetari ali jednom na jednoj tezgi sam gazda se predstavlja kao harmonikas koji vec duze vreme ne tezgari jer on je to radio kad se radilo na suvo a mi to sada radimo na ozvucenje i kako on kaze sve je vestacki. Mada je mozda i u pravu jer radim sa kolegom koji svira aranzer pa 800 a ja imam triton le i dx 100 pa tako kopiramo koliko mozemo dole nasu juznu prugu sumadiju kao bugare. Znaci samouk sam i solidno sviram ali kad sam tada cuo coveka kako je odsvirao neke delice od neka kola koja i ja sviram ja sam ostao bez teksta. Naime posle toliko godina sviranja na klavijaturi vi jednostavno ne obracate paznju na cistinu a nedostatak koji se javi pokrijete ga nekom prljavom bojom ili portamentom. Ja sam uzo njegovu dugmetaru i probao je i odmah sam odsvirao moravac iz f dura sto je bar za mene f i b ili ais spansko selo ali na klavijaturi to nije problem tu je transpose. I zato ja se pridruzujem svima i cak bih presao na dugmetari ali ako ima neko da mi pomogne da nadjem video skolu za dugmetare bez razmosljanja bih to uradio. Postoje majstori i na klavirnoj ali brate kemisevu prstolomku na klavirnoj mogu da odsviraju njih nekoliko a doci ce neki balavac sa dugmetaru i oduvace vas. Zato ako je neko upoznat za tu video skolu bio bih zahvalan. Pozz
Odgovori