Sviranje basova

O tehnici sviranja.
Odgovori
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Sviranje basova

Post od Ukika »

i ne secam se, ali nije mi to bio neki problem, mene ritmovi jako muce... tu se gubim strasno.... a sto se ticce harmonije nemam problem.... taj kvintno kvantni krug ti bas olaksava stvar pa ti je prstored i kod soliranja i prelaza a i akordske pratnje isti za sve tonalitete
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Sviranje basova

Post od Tomina »

a ja sam se za sad navikao na ritma 1-2-1-2 i dosta dobro na 1-2-2, 1-2-2 u nekim varijantama,ali kad trebam svirati valcer tipa "Volim te danas kao i nekad", onda se isto malo pogubim jer praktični sa svakim pritiskajem basa ide na desnij ruci jedan ton, ali me zbune te izmjene prstiju, i onda operem nešto u techni verziji 1-2-1-2 :ijuju:
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Sviranje basova

Post od Tomina »

Ukika, šta ti basove sviraš isključivo po sluhu ili iz nekakve navike već znaš koji kad ide?

Ja sam baš jučer pokušavao slušati što sviram na ljevoj strani, dosta teško to shvaćam, kak bi rekao "ne mogu se pomiriti s tim kvintno kvantnim krugom", jer mi psihiči mozak registrira da je bas F nižiji po zvuku od C, a nije nego je tak samo zbog rasporeda.
Valjda je sve stvar vježbe i vježbe.

Može mi netko i tehnički pomoć kako se sviraju oni završeci "prijelazi" na basovima kad svira kolo tipa medeno kolo, gocino kolo itd?
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Sviranje basova

Post od alibaba40 »

Evo mene opet prijatelju,vidim da mucis muku ali ne brini ima nas ovdje koliko hoces i sve ce ti se objasniti samo strpljenja i vjezba.Ja nisam muzicki obrazovan ali ti mogu reci sto se tice basova samo dobro uvo i vjezba,vjezba,vjezba, a pod postovima imas muzicki programi tamo ces naci jedan programcic digitalMusicMentor i on ce ti objasniti kako idu basovi od nekog koceta ili pjesme zavisi sta ubacis da slusas.Pozdrav. :svirac:
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Sviranje basova

Post od Ukika »

ja i po sluhu, a i po notama, mada to ti nekako udje u usi posle nekog vremena (naravno zanr koji sviras, ja sam narodnjak, a dzesista ima nesto svoje, pa kad vata narodnjake to vuce na ono njegovo i tkao u krug) pa i ne mislis o tome, kada je neka zanimljivija, slozenija harmonija, onda bacim pogled na note ili obratim paznju malo vise...

kad vezbas u primu ukljuci kabinu malu ili veliku, tako neki jednoglasni tih registar a u basu master, i lepo okreni glavu levo i slusaj sve ce doci samo na svoje...
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Sviranje basova

Post od Webmaestro »

Kada iza sebe budes imao dovoljna sati vezbanja, sviranje basova ce ti postati rutina iz kog god tonaliteta da sviras. I jedan savet: obavezno vezbaj i stakato na basovima, znaci kratko i odsecno. To ce ti koristiti kod sviranja brzih kompozicija kao sto su one rumunske koje imaju brzinu 220 ;)
Tomina napisao: Može mi netko i tehnički pomoć kako se sviraju oni završeci "prijelazi" na basovima kad svira kolo tipa medeno kolo, gocino kolo itd?
Mislis na kraj kola kada basovi "leže" razvučeno?
Guerrini
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Sviranje basova

Post od Guerrini »

POZZZ sviram harmoniku vec dvije i po godine , nisam bas pocetnik i znam dosta stvari al jos uvijek ima problema s basovima , tj neznam kako se sviraju odredjeni ritmovi , begin i dvojku sam savladao dobro , a volio bi znat 7/8 , rumbu 9/8 , sa sa sto bi mi bilo dovoljno pa ako bi neko mogao da napise za svaki ritam kako se svira npr. estam C - c dur , C - c dur .... hvala
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Sviranje basova

Post od Webmaestro »

Ritam 7/8, kao sto mu ime kaze, sadrzi u svakom taktu 7 nota koje su osmine. Uzmi pa desnom rukom sviraj samo jedan ton podjednako sedam puta (recimo ton C). i brojis: 1-2-3-1-2-1-2. To je jedan takt. Basove ces naizmenicno da sviras (C - Cdur, C - Cdur) i to na delovima takta koje sam obelezio sa podebljanim i obojenim brojevima. Mesto gde ide glavni bas sam obelezio plavom bojom a akord bas crvenom:
1-2-3-1-2-1-2
Znaci: na 1 ide bas C, na 3 ide durski C, na sledeci 1 ide bas C i na sledeci 1 durski C.
Tako si dobio jedan takt 7/8. Sad sve to primenis na neku pesmu. Najpre je rasclanis na taktove, pa onda svaki takt na osmine, svaku osminu brojis sa 1-2-3-1-2-1-2, i sviras basove na odgovarajucim delovima takta. PAZI! I PAUZE BROJIS KAO DEO TAKTA - KAO DA SU NOTE!!!

Postoji i ritam 7/8 gde je raspored osmina drugaciji, na primer 1-2-1-2-1-2-3. Taj raspored osmina se uglavnom srece u bugarskim instrumentalnim kompozicijama - rčenicama. Onda se basovi sviraju na sledecim delovima takta:
1-2-1-2-1-2-3

9/8 ima - naravno devet osmina u jednom taktu. Znaci brojimo: 1-2-1-2-1-2-1-2-3. Basove sviramo na svakoj osmini i to ovako: 1-2-1-2-1-2-1-2-3
(I ovde sam glavni bas obelezio plavom a terc bas crvenom bojom)

Rumba ima 8 osmina. 1-2-3-4-1-2-3-4.
Basovi idu na sledecim delovima takta: 1-2-3-4-1-2-3-4

Sa-sa takodje ima 8 ali drugacija je shema za sviranje: 1-2-3-4-1-2-3-4

Nije bas tako jednostavno objasniti sve ovo samo recima, ali nadam se da sam pomogao. Uz ovo sto sam napisao mozes potraziti na YouTube snimke gde harmonikasi sviraju melodije u ovim ritmovima sa pratnjom leve ruke pa da cujes kako to treba i da zvuci.

Puno uspeha ti zelim, i ako opet nesto nije jasno - tu smo :svirac:
Guerrini
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Sviranje basova

Post od Guerrini »

aha hvala puno uglavno shvatio sam :D
Anel
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 28 Okt 2011, 14:22

Re: Sviranje basova

Post od Anel »

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3r9rTxNZ6ck[/youtube]

kako svirati prelaz u basovima u 56 sekundi?
Odgovori