Klavirna harmonika vs. dugmetara

Istorijat razvoja harmonike, muzeji, škole, vrste i tipovi instrumenta, harmonika u muzici Balkana i u svetu.
Odgovori
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od accordionist »

Sve ima svoje prijatelju. Ajde neka ti Kemis odsvira Medeno kolo na dugmetari da vidis da li ce da zvuci kao Pavkovic na klavirnoj ;)
Korisnikov avatar
zvrk555
120 basova
120 basova
Postovi: 133
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od zvrk555 »

accordionist napisao:Sve ima svoje prijatelju. Ajde neka ti Kemis odsvira Medeno kolo na dugmetari da vidis da li ce da zvuci kao Pavkovic na klavirnoj ;)
svaka čast majstore, kratak odgovor a pogođena suština :jdishddf: :depkvk:
MladenIsakovic
120 basova
120 basova
Postovi: 212
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Šabac
Kontakt:

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od MladenIsakovic »

Zvučaće vrlo slično, veruj mi :)
Ja ga odsviram na dugmetari bolje od mnogih klaviraša :)
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od accordionist »

Da zvucace vrlo slicno ali nikada ne u potpunosti isto do najsitnijih finesa. Isto kao sto i Prstolomka na klavirnoj moze da zvuci slicno ali nikada ne isto kao na dugmetari. To su dva potpuno razlicita sistema sviranja i iako su i klavirna i dugmetara harmonike to su ipak dva razlicita instrumenta.
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od alibaba40 »

Pa normalno je da ne moze biti isto odsvirano.Svaki harmonikas ima svoj stil sviranja,uzmi Kemisa,Kodica i Djokica svi su dugmetarci i neka odsviraju istu stvar nece zvucati isto. :svirac:
Korisnikov avatar
Salle1010
120 basova
120 basova
Postovi: 134
Pridružio se: 23 Sep 2011, 14:02
Lokacija: Cuprija

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od Salle1010 »

Bas tako alibaba, ali i bezveze je raspravljati o stilovima sviranja, nekom je lepse ovako, a nekom onako.
Uostalom neke trilere recimo ako dugmetarac svira od Pavkovica ili klavirac od Kemisa, jednostavno ne moze ruka da mu ima isti polozaj, pa samim tim i za nijansu se razlikuje izvedba istog!
pozz
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od accordionist »

Ma vidite sta sve moze klavirka u pravim rukama. Kemisa svira u tercama :D

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=GbcgFzw5vM8[/youtube]
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od alibaba40 »

E jbga. sad prijatelju, ovo je vec ne strucno od tebe.Ako se kvaliteta majstora ovako ocjenjuje onda stvarno neznam,o cemu smo diskutovali cijelo vrijeme.? :asdfnjo:
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od accordionist »

Naisao sam na ovaj snimak i morao sam da ga podelim sa vama. :D
Ovako nesto na klavirnoj nisam dosad video. Mislio sam da samo na dugmetari mogu tako komplikovane strvari da se odsviraju u tercama,ali ovaj maestro harmonike (koji inace ima rusku skolu) rusi neke barijere izmedju klavirne i dugmetare. Ipak i dalje ostajem pri mojoj tvrdnji da klavirna i dugmetara nikad ne mogu isto da zvuce ma ko svirao na njima jer to su dva razlicita instrumenta.
riki_korg
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 16 Nov 2011, 01:06

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od riki_korg »

Pa dobro bre ljudi ja sam samo rekao da je dugmetara sto se rasporeda tice laksa i da vezbanjem iz jednog akorda vi u stvari imate celu harmoniku u dzepu. Nije isto na klavirnoj odsvirati nesto iz a dura ili iz gis dura treba tu mnogo vezbe i truda a kod dugmetaraca to vec nije problem. To je sustina na kraju i ja sam klavirac ali nesto treba priznati. A sto se majstora na harmonici tice svi oni zvuce lepo jer su profesionalci i imaju iza sebe veliku karijeru ali za nas amatere koji sviramo male tezgice mislim da bi dugmetari dao prednost samo zbog tog rasporeda i nista vise.
Odgovori