BANDONEON (instrument novog vremena)

Istorijat razvoja harmonike, muzeji, škole, vrste i tipovi instrumenta, harmonika u muzici Balkana i u svetu.
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

BANDONEON (instrument novog vremena)

Post od accordionist »

Slika

U poslednje vreme u harmonikaskom svetu se sve vise pominje instrument pod imenom BANDONEON. Medjutim cini se da je u poslednjih nekoliko godina bandoneon usao i u svet ne samo harmonikaske muzike, jer se sve vise kombinuje sa drugim instrumentima i nalazi se u raznim muzickim sastavima. Medjutim ono sto se nije promenilo tokom razvoja i u poslednje vreme popularizacije ovo Argentinskog instrumenta jeste specifican zvuk koji on proizvodi i ARGENTINSKOG TANGA koji se ne moze zamisliti bez bandoneona.

Nije moguce pomenuti ime "Bandoneon" bez imena "Astor Piazzolla". Kompozitora i aranzera, tvorca novog tanga... Prosto, ne postoji ni jedan kompakt disk koji sadrzi "Tango" a ne poseduje bar jednu kompoziciju Astora Piazzolle. O delima i biografiji slavnog kralja argetinskog tanga mozete saznati ovde: Astor Piazzolla - biografija
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: BANDONEON (instrument novog vremena)

Post od accordionist »

Koreni ovog muzickog instrumenta su u Nemackoj. 1834 godine Carl Friedrich Uhlig, cuveni muzicar, predstavio je akordoeon novog tipa, Nemacku Koncertinu. Iz ovog instrumenta Heinrich Band, trgovac muzickim instrumentima, izveo je Bandoneon, nazvan po njemu nakon toga. Saksonija u Nemackoj je bila glavna lokacija gde su se koncertine i bandoneoni proizvodili. Najpoznatiji su bili proizvodjaci Chermnitz, Klingenthal i Carlsfeld.

Pocetkom 1850 godine bandoneon je izasao iz Nemacke i usao u druge drzave. Imigranti su ga sa sobom odneli u novi svet u svojim koferima, I tako je ovaj Saksonski folklorni instrument i stigao do Argentine i Buenos Airesa. Zvuk bandoneona, kao tango zvuk, je negde oko 1900 godine rodjen u lukama i mornarskim klubovima u Buenos Airesu. Sa svojim posebnim zvukom, bandoneon postaje simbol tango muzike.

Iako je bilo mnogo brilijantnih tango muzicara kao sto su Argentinski bandoneonisti Eduardo Arolas, Anibal Troilo, Pedro Laurenz, Pedro Maffia, Lepoldo Federico, Nestor Marconi, Juan Jose Mosalini, Dino Saluzzi i drugi, covek koji je bandoneon uveo u koncertne sale bio je Astor Piazzolla ( 1921 – 1992 ). Dobar deo svoje mladosti je posvetio Tango Argentinu, da bi se kasnije preko studija klasicne muzike sa Albertom Ginasterom i Nadjom Boulanger u Parizu opet vratio tangu.

Iako `novi tango` Astora Piazzolle nije bio prihvacen od strane tangerosa u Buenos Airesu, ipak je vremenom dobijao na popularnsti, da bi danas Piazzolla bio svrstan medju najvece muzicare naseg doba. Zanimljivo je da ga neki taksisti u Argentini nisu hteli primiti u svoje automobile,dok su ga neki vozili gde god je zeleo bez nadoknade. Ipak, Astor Piazzolla je proslavio bandoneon, udahnuo novi zivot Tango Argentinu i ucinio ga vecnim kroz vise od 750 kompozicija, koncerata, opera, vise od 40 filmova, pozorisnih dela itd.
clogger
Nema harmoniku
Postovi: 1
Pridružio se: 18 Dec 2011, 17:03

Re: BANDONEON (instrument novog vremena)

Post od clogger »

eto baš sam se pojavio na forumu da pitam nešto u vezi ovog instrumenta(ili bar sličnih)... pre svega, pozdrav svima :depkvk:

dakle, zanima me da li je nekako moguće nabaviti bandoneon i kako se kreću cene?

ja eto ne znam da sviram harmoniku, ali me je ovaj zvuk kupio za života i prosto sam odlučio da moram da nabavim to čudo.

e sad, konkretno me zanima ovakav zvuk:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kpUffVSICfg[/youtube]
od 1:25 kreće

to što gospodin sa videa svira je valjda Chemnitzer koncertina, ali vidim da ima sličan zvuk kao bandoneon, pa me zanimaju takvi instrumenti, koji tako zvuče i da li može neki da se nabavi ovde kod nas?

nadam se da nije veliki offtopic, pozdrav! :svirac:
Korisnikov avatar
Fado
48 basova
48 basova
Postovi: 54
Pridružio se: 27 Avg 2011, 21:46
Kontakt:

Re: BANDONEON (instrument novog vremena)

Post od Fado »

clogger napisao:eto baš sam se pojavio na forumu da pitam nešto u vezi ovog instrumenta(ili bar sličnih)... pre svega, pozdrav svima :depkvk:

dakle, zanima me da li je nekako moguće nabaviti bandoneon i kako se kreću cene?

ja eto ne znam da sviram harmoniku, ali me je ovaj zvuk kupio za života i prosto sam odlučio da moram da nabavim to čudo.

e sad, konkretno me zanima ovakav zvuk:

http://www.youtube.com/watch?v=kpUffVSICfg
od 1:25 kreće

to što gospodin sa videa svira je valjda Chemnitzer koncertina, ali vidim da ima sličan zvuk kao bandoneon, pa me zanimaju takvi instrumenti, koji tako zvuče i da li može neki da se nabavi ovde kod nas?

nadam se da nije veliki offtopic, pozdrav! :svirac:
I ja bih voleo imati tu igracku ali je malo slana cena - koliko sam razumeo nesto "sitno" samo 3-6 hiljada evra :pudc8:
http://www.bandoneon-hartenhauer.de/preise.html
Korisnikov avatar
TBjole
16 basova
16 basova
Postovi: 19
Pridružio se: 08 Dec 2011, 15:25
Lokacija: Trossingen Njemacka

Re: BANDONEON (instrument novog vremena)

Post od TBjole »

http://preisvergleich.ebay.de/like/2708 ... 8189308366

pogledajte na Ebay.de ili slicne stranice tamo imate polovnih Instrumenata neznam ukoliko ce vam ovo pomoci,tamo cete jos najprije nesto naci sta se ti instrumenata tice

http://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40 ... Categories

poz TBjole
daq
Nema harmoniku
Postovi: 1
Pridružio se: 30 Dec 2011, 18:31

Re: BANDONEON (instrument novog vremena)

Post od daq »

Pozdrav svim ljubiteljima harmonike i bandoneona,

interesuje me da li neko ima kakvu literaturu za početnike na bandoneonu. Hvala!
The Accordeon Player
120 basova
120 basova
Postovi: 200
Pridružio se: 05 Jun 2012, 18:00
Lokacija: Крушевац

Re: BANDONEON (instrument novog vremena)

Post od The Accordeon Player »

za mene lično Bandoneon nije neki instrument. ako je tačna cena koju je Fado napisao, ta igračka vredi kao bolja dallapa 993/A
za mene se to ne isplati kupovati.
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: BANDONEON (instrument novog vremena)

Post od Webmaestro »

Sve ima svoje. Za Moravac i Uzicko kolo i nije bas, al je zato za tango.... ;)
The Accordeon Player
120 basova
120 basova
Postovi: 200
Pridružio se: 05 Jun 2012, 18:00
Lokacija: Крушевац

Re: BANDONEON (instrument novog vremena)

Post od The Accordeon Player »

pa ja ne sviram TANGO, ja sviram narodnu muziku :svirac: :ijuju: :svirac:
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: BANDONEON (instrument novog vremena)

Post od Webmaestro »

Pa ti sviras narodnu, al ima ko svira i tango :D
Odgovori