Sviranje narodnih pesama

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Sviranje narodnih pesama

Post od mali harmonikas »

Milos1999 napisao: 16 Jan 2019, 21:48 Hahah nisam ni planirao. :D
Hvala puno inace.
Znate li neki program ili neke vezbe pomocu kojih mogu poboljsati sluh? Ja uglavnom mogu skinuti osnovnu melodiju neke pjjesme (ali ni to uvijek), medjutim kad pokusam da odsviram basove i trilere nema sanse.
Skrenuh sa teme, nadam se da niko nece zamjeriti. :D
moj savjet neka ti netko pokaze kako se svira jer sam nista neces napraviti
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Sviranje narodnih pesama

Post od mali harmonikas »

sampionce napisao: 16 Jan 2019, 18:52 Jos nesto druze... mozda i najbitnije...

Kad krenes da sviras tamo gde ce neko da peva - nemoj da se kurcis!
Tj, nemoj da sviras "preko" nekog ko peva pa se ovaj nista ne cuje. Uci se odmah dinamiku, sto znaci - kad neko peva, a ti se utisaj i peglaj fino ispod njega. Pa, ne kaze se bezveze - muzicka pratnja. Dakle, fino, lepo ispod njega, a kad dodje vreme za forspil ti ga drkni muski! :D

E da... i naravno da je BITNO svaki ton, svaki triler ODMAH da naucis kako treba. Nema to - "naucicu kasnije"...
Zato radi kako ti je Koca rekao - uspori snimak onoliko koliko je potrebno (nekada JAKO puno) i skidaj ton po ton. Kasnije ces to vezbom da ubrzas, kad to postane automatski.

Na ovom sajtu imas opasne harmonikase (u koje sebe, nazalost, zbog veoma duge pauze ne ubrajam... ali sam bio sve vreme "u muzici") tako da pitaj sve sto zelis da znas. :svirac:
da cujes ove "moje" strucnjake kad oni krenu pratiti ...toliko naseru unutra svega i svacega da se to ne da slusati..ali ali oni su virtuozi jer najvaznije je znati odsvirati kromatiku i jos to kad ubacis u pjesmu kojoj to pase ko kravi sedlo..ja stvarno nisam vidio vecih idiota i neznalica nego u muzici
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Sviranje narodnih pesama

Post od mali harmonikas »

Webmaestro napisao: 15 Jan 2019, 16:49 Interesantna je tema vezano za sviranje pesama pa sam se tom tematikom pozabavio u knjizi "Pesma i harmonika". Uporedo sa melodijom koju peva vokal zapisao sam ono što treba harmonika da svira. Knjigu sam objavio još 2015. godine i predstavljena je i ovde na sajtu, ali ako neko nije do sada video evo nešto iz spomenute knjige pa probajte:
note/novo-stampano-izdanje-pesma-i-harm ... ibar-vodo/
note/novo-stampano-izdanje-pesma-i-harm ... taze-moje/
izvrstan zapis..samo sto ja to tako ne radim..kroz godine iskustba shvatio sam da je nekad najbolje i najednostavnije ja sviram ko sto i pjevam
Odgovori