Novi harmonikaš

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
Odgovori
NemanjaGL
Nema harmoniku
Postovi: 5
Pridružio se: 16 Dec 2019, 23:48

Novi harmonikaš

Post od NemanjaGL »

Pozdrav svima, imam 15 godina i želim da naučim da sviram harmoniku. Voljan sam da učim, zanima me da li mogu sam ili mi treba pomoć nekog iskusnog harmonikaša.
U pitanju je ova harmonika.
https://ibb.co/BVXBHDz
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Novi harmonikaš

Post od Koca »

Pa pomoc je svakako potrebna, ne mora nastavnik biti iskusan harmonikas za pocetak, mene je ucio cale kad sam imao 3 godine koji svira zicane instrumente, onda sam isao na casove teorije uz knjigu Marka Tajcevica Osnovi teorije muzike ucila me nastavnica klavira, svirao sam u KUD, druzio se sa harmonikasima, krao zanat, pa sam neka kola koja sam znao poceo da uporedjujem sa notama i video koliko ne znam i kako se sviraju trileri. Znaci nisam imao ni jednog nastavnika harmonike, ali sam imao volju i sluh sto je naj bitnije. Ucio sam kada su pesme bile jednostavne uz Lepu Brenu i Slatki greh za sta i nije trebalo neko znanje jer su pesme lagane. Sam sam posle skidao kola od Pavketa, Kodica, DJokica. Teze stvari moras ili notalno ili sa usporivacem kad vec ukapiras trilere i to sumadijske, i tako dodjes do ciganske muzike gde opet kreces sve iz pocetka jer je veoma komplikovana. Moras se i druziti sa harmonikasima i razmenjivati znanje jer ne mozes sam da brzo uspes koliko kod da sviras po notama. Moja drugarica je svirala klavir i isla na casove klavira a nista sem nota nije mogla da skine po sluhu "note il` `ladna Morava". Svakako je najbolje imati nastavnika harmonike koji ce te uciti notalno ali ne da ti ubije volju sa valcerima i sl. nego da zna i ono sto bi ti voleo da sviras. Izbor nastavnika i repertoara pesama i kola je isto bitan kako bi ti muzika postala zadovoljstvo za dusu a ne moranje da bilo sta znas da odsviras jer je to zelja mame i tate. Aj srecan pocetak :svirac:
NemanjaGL
Nema harmoniku
Postovi: 5
Pridružio se: 16 Dec 2019, 23:48

Re: Novi harmonikaš

Post od NemanjaGL »

Hvala puno gospodine
BaroConcerto
16 basova
16 basova
Postovi: 16
Pridružio se: 21 Nov 2019, 19:54

Re: Novi harmonikaš

Post od BaroConcerto »

Imaš dosta toga na youtubeu korisnog, samo što ti sad ne možeš procjeniti šta je dobro šta nije...ako nemaš nikakvog iskustva sa muzikom do sad najteže će ti biti sa basovima, kad koji svirati...ja sam imao pred znanje jer sam prvo naučio gitaru svirati...najbolje počet s nečim šta voliš, probati to skinuti, a kasnije ubaciti neke ozbiljne treninge, malo kombiniraš da ne izgubiš volju. Ja prvo krenuo sa Šabanom 😂 šta je ustvari jako teško...ali to mi je održalo volju. A ako želiš biti profesionalni harmonikaš onda kod profesora i trening 4 sata dnevno.
Odgovori