Značenje kose crte iznad note /

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
Odgovori
sdbit
16 basova
16 basova
Postovi: 16
Pridružio se: 23 Jul 2013, 14:49

Značenje kose crte iznad note /

Post od sdbit »

Početnik sam na harmonici, znam čitati note ali imam pitanje, kod nekih notnih zapisa vidim oznaku tr iznad note, shvatio sam da je to za triler, ali negdje vidim da uz tr stoji i kosa crta /, a negdje samo kosa crta /. Šta ona znači. Hvala na odgovoru.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Značenje kose crte iznad note /

Post od mali harmonikas »

sdbit napisao: 19 Maj 2020, 00:29 Početnik sam na harmonici, znam čitati note ali imam pitanje, kod nekih notnih zapisa vidim oznaku tr iznad note, shvatio sam da je to za triler, ali negdje vidim da uz tr stoji i kosa crta /, a negdje samo kosa crta /. Šta ona znači. Hvala na odgovoru.
Postojee oznake za donji i gornji triler ali one su kao valovi i prekrizeni val
sdbit
16 basova
16 basova
Postovi: 16
Pridružio se: 23 Jul 2013, 14:49

Re: Značenje kose crte iznad note /

Post od sdbit »

Hvala na odgovoru.
To sam uspio pročitati na forumu (prvo sam pokušao naći odgovor na forumu, a onda sam objavio post jer nisam našao na forumu).
Evo primjera: http://prntscr.com/sjoeji

NOte su iz knjige notnih zapisa Omera Pobrica 99 sevdalinki. Naznacio sam na sto konkretno mislim. Koliko vidim on je i za trilere koristio oznaku tr , a ne kako teorija nalaže i kako ste napisali u odgovoru.

Hvala još jedom na pojašnjenju.

p.s. Dok sam trazio primjer da navedem, nabasah sasvim slučajno na knjigu sevdalinki iz Cazinske krajine, sa nekim od rijetkih pjesama zapisanih od strane rahmetli Bajre Redžića , pa ako nekog zanima evo link: https://www.avicenapublisher.org/wp-con ... inkama.pdf
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Značenje kose crte iznad note /

Post od accordionist »

Ta crtica sto se nasla iznad note zapravo se ne odnosi na tu notu nego se, ajd da tako kazem, slucajno tu nasla. Zapravo crtica ima veze sa harmonijom i ritmom. U prvom zaokruzenom slucaju znaci da se na tom mestu svira C bas u levoj ruci. U drugom zaokrucenom slucaju oznacava da se tu svira Ddur ...
sdbit
16 basova
16 basova
Postovi: 16
Pridružio se: 23 Jul 2013, 14:49

Re: Značenje kose crte iznad note /

Post od sdbit »

Hvala na odgovoru. Dakle to oznaka da se nastavlja prethodni bas.

Možete li mi još samo reći za koji triler (vrsta) bi bila oznaka tr? Npr u ovoj navedenoj pjesmi.

Hvala i lp-
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Značenje kose crte iznad note /

Post od mali harmonikas »

Nazost ne mogu vidjeti konkretan primjer ,jer nemam dozvolu pristupanja..sto se tice Bajre jedan primjer sevdalinka preksrano zvuci da uopce ne mora biti odsvirana virtuozno..
Odgovori