Sta znaci ovo ispred note?

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
Odgovori
Korisnikov avatar
milosh_
16 basova
16 basova
Pridružio se: 22 Mar 2021, 23:01

Sta znaci ovo ispred note?

Post od milosh_ »

Zdravo. Prilicno sam naucio note i znam da procitam nekih 80% ali jos uvek mi nije jasno sta znaci kada ispred note je napisan mali iks?
Korisnikov avatar
milosh_
16 basova
16 basova

Re: Sta znaci ovo ispred note?

Post od milosh_ »

Mislim na iks kao x :?
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Post od dugmetarac78 »

Drug to je dvostruka povisilica. E sad pitaj me zašto se ne upiše odah ceo ton, nego x, nemam pojma. :lol: :svirac: :svirac:
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Post od sampionce »

Зато што у теорији музике (али можемо и у филозофију лако да одемо) између два тона (да кажемо целостепени размак) постоји бесконачно много тонова. Односно, рецимо, повишени Аис и снижено Б нису једно те исто.

На добро темперованим инструментима (клавир, хармоника, рецимо) сложићемо се да је двоструко повишен тон (у целостепеном размаку) идући тон, тј. ##А је Х тон.

Међутим, ово размишљање горе је нарочито изражено код жичаних инструмената (али и певања!!) где размак од 1/4 тона итекако ЖУЉА мозак!! Наравно, ко може да чује то. Кад певач(ица) завали у четврт тона горе-доле... Упомоћ!!
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Post od Webmaestro »

Evo jednog objašnjenja šta i zašto: https://www.youtube.com/watch?v=12KkvfAOKsg&t=212s
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Post od dugmetarac78 »

sampionce napisao: 03 Jul 2023, 12:21 Зато што у теорији музике (али можемо и у филозофију лако да одемо) између два тона (да кажемо целостепени размак) постоји бесконачно много тонова. Односно, рецимо, повишени Аис и снижено Б нису једно те исто.

На добро темперованим инструментима (клавир, хармоника, рецимо) сложићемо се да је двоструко повишен тон (у целостепеном размаку) идући тон, тј. ##А је Х тон.

Међутим, ово размишљање горе је нарочито изражено код жичаних инструмената (али и певања!!) где размак од 1/4 тона итекако ЖУЉА мозак!! Наравно, ко може да чује то. Кад певач(ица) завали у четврт тона горе-доле... Упомоћ!!
Te fore imaš u nekakvim arapskim, i tim orijentalnim skalama sa četvrtinama tona, a što se tiče beskonačnosti brija tonova između dva tona, to jednostavno uzmeš gitaru, kresneš žicu i polako dotežeš čiviju, i onda kad pukne žica, znači da ipak nije beskonačan broj tonova. Zadnji je Booooing. :lol:
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Post od sampionce »

Зато што у теорији музике (али можемо и у филозофију лако да одемо) између два тона (да кажемо целостепени размак) постоји бесконачно много тонова. Односно, рецимо, повишени Аис и снижено Б нису једно те исто.

Међутим, ово размишљање горе је нарочито изражено код жичаних инструмената (али и певања!!) где размак од 1/4 тона итекако ЖУЉА мозак!! Наравно, ко може да чује то. Кад певач(ица) завали у четврт тона горе-доле... Упомоћ!! :o
Korisnikov avatar
milosh_
16 basova
16 basova

Post od milosh_ »

Webmaestro napisao: 03 Jul 2023, 12:47 Evo jednog objašnjenja šta i zašto: https://www.youtube.com/watch?v=12KkvfAOKsg&t=212s
To je to, jasno je sve.
Hvala Webmaestro :svirac:
Korisnikov avatar
milosh_
16 basova
16 basova

Post od milosh_ »

Zdravo ljudi, imam opet jedno pitanje u vezi nota, naime naisao sam na pojedine note koje imaju normalno notni vrat, ali umesto notne glave imaju kao znak x. Opet neki x :lol: Sta to znaci molim vas?
Korisnikov avatar
Džoga
Šef orkestra
Šef orkestra
Pridružio se: 14 Jun 2018, 10:29
Kontakt:

Post od Džoga »

Нотна глава у облику "x" може да се користи за означавање удараљки, удараљки као дух ноте или говора.
Odgovori