Kočenje ruke

O tehnici sviranja.
Harmonikas001
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 18 Maj 2020, 16:41

Kočenje ruke

Post od Harmonikas001 »

Šesti sam razred osnovne muzicke skole.Imam problema sa grcenjem ruke dok sviram brža kola.Nikad nisam polomio ruku ili nesto slicno, ali jednostavno prsti pocnu da mi se grce i moram prestati svirati jer se to ne moze vise ni slušati.Ne znam je li to dolazi iz glave ili ja ne vjezbam dovoljno.Prva dva dijela odsviram solidno, a vec na trecem pocnem da brljavim.Inace harmonika na kojoj sviram je katastrofa, nemam nikakve privatne casove, ucim kola po sluhu ili ako nadjem neki tutorijal na yt.Ne znam vise sta da radim, zelim da se bavim ovim.Nekad razmisljam sta ako nikad ne riješim ovaj problem, mogu onda baciti harmoniku.Molim vas ako neko moze da odgovori... :|
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Kočenje ruke

Post od Koca »

Pa sam si rekao da je harmonika katastrofa, i to je i odgovoror na postavljeno pitanje. Koju harmoniku imas?
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Kočenje ruke

Post od accordionist »

Ruka bi mogla da se koci iz razloga:
1) losa harmonika tj mehanika klavijature
2) losa tehnika sviranja, nepravilno drzanje ruke i slicno
3) nedovoljo sati vezbanja

Kao sto rece Koca mozda se odgovor krije u pitanju, a mozda su i drugi razlozi
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Kočenje ruke

Post od mali harmonikas »

meni se nikad nije kocila ruka vec prsti a i prsti me bole..pogotovo nakon duze svirke..primjeto sam da nekad prsti bole tj ukoceni su kad sam neispavan
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Kočenje ruke

Post od Dallape 1960 »

Najverovatnije po malo od sva 3 navedena je upitanju. Mada se ruka koci najcesce kod nepravilnog drzanja ruke, visoko podignutog ukocenog palca koji u tom polozaju koci ostali deo ruke. Saka mora da ti bude opustena, msm prsti a eksplozivnost u svirci da dobijas iz zgloba, rotacijom, a ne zakucavanjem prstom kao ekserom a zglob mrtav. Razradjuj podjednako vezbicama zadnji deo sake, 3, 4, 5 prst. Klavirci vole malo vise da se oslone na prva 3 prsta
😉
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Kočenje ruke

Post od mali harmonikas »

Dallape 1960 napisao: 19 Maj 2020, 23:31 N eksplozivnost u svirci da dobijas iz zgloba, rotacijom, a ne zakucavanjem prstom kao ekserom a zglob mrtav.
😉
Umalo je zbog rasprave o rotaciju doslo prije par godina do fizickog obracuna izmedu mene i jos jednog korisnika foruma ne ovdje vec na drugom formu..iznijeti cu misljene pedagoga o filozofiji sviranja o besmislenosti rotacija..naima kod sviranja vrlo je bitmo da se ne trosi energija na pokrete koji otezavaju jos vise sviranje..ta rotaciju je netko izmislio tko nije znao kako se strucno rjesava i koje vjezbe postoje za jacinu 4 prsta , tehnika klavirne harmonika ima uporiste u sviranju klavira koriste se iste vjezbe za jacanje prstiju,stvar je da se udarac dobije iz visine a ne rotacijom rotacijom 4 prst ostaje zauvijek "mrtav" jer mu se pomaze umjesta da radi sam..ja osobno 4 prst mogu u polozaju kad mi je ruka na stolu mogu dignuti 5 cm u visinu ..
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Kočenje ruke

Post od accordionist »

Tehniku rotacije su izmislili pijanisti i primenjivali je na klaviru davno jos dok klavirna harmonika jos nije bila konstruisana. Nije to stvar za potcenjivanje ;)
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Kočenje ruke

Post od mali harmonikas »

accordionist napisao: 20 Maj 2020, 11:15 Tehniku rotacije su izmislili pijanisti i primenjivali je na klaviru davno jos dok klavirna harmonika jos nije bila konstruisana. Nije to stvar za potcenjivanje ;)
procitao sam nesto knjiga a imam dosta vjezbi za klavir i nigdje nema rotacije..vjezbe datiraju od pocetka stoljeca..
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Kočenje ruke

Post od accordionist »

Eno poslusajte kako Bane Vasic svira sa tom tehnikom pa vidite jel mu se koci ruka ;)
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Kočenje ruke

Post od Dallape 1960 »

Pedagoski rad i sama tehnika ruke su nauka. Pisao sam o tome na par tema. Mnogo su talentovane dece ogranicili losi pedagozi i ucitelji u pokusaju. Rotiranje zgloba nije bespotrebno nego je bas potrebno da bi ti dalo prostora da ti saka ne bude ukocena, da bi mogao kod sviranja skala i zahtevnijih stvari da namestis ruku za deonicu koja sledi, da ti ne visi ruka kao na civiluku i da juris prstima sve (dao sam primer Decka koji je poceo da svira super i tu ostao i posle 10 godina nazalost upravo zbog toga).
Odgovori