Tehnika rotacije zgloba

O tehnici sviranja.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Tehnika rotacije zgloba

Post od Koca »

Tema rotacije je vec bila pre mesec- 2, ukratko sam objasnio, po meni za to ne trebaju casovi. Za raspored da.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Tehnika rotacije zgloba

Post od mali harmonikas »

zex napisao: 02 Feb 2021, 22:43 Nisam hirurg ali sam imao visoku ocenu iz anatomije :lol:
Misici prstiku se nalaze u saci i podlaktici, jedni sluze za savijanje prsta, drugi za opruzanje.
A sto se tice tehnike rotacije zgloba, ne razumem se zaista. Verujem da ima neke poente, ali isto tako je dokazano da postoji gomila harmonikasa koji nisu ucenici profesora Vasovica pa su vrhunski sviraci. Hocu da kazem da ta tehnika ne daje neku prednost, nego ti nesto drugo ne radis kako treba. Slazem se da ti verovatno treba pomoc nekog ucitelja, ali ako bas zelis nekog iz Vasketove skole, ima ih dosta po BG, nazalost meni trenutno niko ko drzi casove ne pada na pamet (osim Baneta Vasica, a moguce i da Caslav drzi casove). Nadam se da ce ti se neko javiti sa preporukom.
Zex stvar je jednostavna..a možda i nije naime stvar je u tome da se primjetilo da se ne može kod klavirne harmonike dobiti ostrina sviranja kao kod dugmetare..zasto se ne može dobiti jer nije se tokom skolovanja obratilo dovoljno paznje na snagu prstiju ,jer ljudi koji su svirali nisu prosli i ne znaju da se godine i godine sviranja upravo posvecuju elasticnosti i snazi prstiju..svakodnevne vjezbe razgibavanja prste cine jacim ..drugo sviralo se tri prsta samouki harmonikasi svirali su tako, ali treba odsvirati dupli vezani triler s 3-4 prstom a 4 prst zakržljao nema snage a treba dobiti zvuk kao kad Dokovic svira mitraljez kolo ,onda se neko sjetio da treba nesto uciniti..
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Tehnika rotacije zgloba

Post od Koca »

Sve je receno i iz ovog sledi zakljucak sta ne moze stakato klavirski odsviraj dugmetarski.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Tehnika rotacije zgloba

Post od mali harmonikas »

jednom davno jedan mi se prijetio da ce mi doci uzivo pokazati kako se radi rotacija zgloba haha
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Tehnika rotacije zgloba

Post od Koca »

Ja smatram da tehnika rotacije pomaze jacini udarca ali nije presudna u sviranju. Neko ko vezba 5 sati sigurno je nabio dosta snage u prstima ali rotacija se ne moze objasniti i odsvirati, treba vezbati. To se jednostavno vremenom stice da se okretom sake iskoristi zamah u trileru. Gledao sam 100 x kako Van Dam skoci okrene se i lupi nekoga nogom ali meni to nikako nije islo pa sam odustao. :lol:
Marko04
16 basova
16 basova
Postovi: 22
Pridružio se: 05 Jul 2020, 17:29

Re: Tehnika rotacije zgloba

Post od Marko04 »

Očigledno niko od vas nije shvatio šta sam rekao. Ponavljam, zadovoljan sam svojim sviranjem i da, to silno vežbanje se isplaćuje, ali bih ja zbog sebe želeo da naučim tu tehniku, jer mislim da ću tako svirati još bolje.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Tehnika rotacije zgloba

Post od mali harmonikas »

rotacija nema nikakve veze s kvalitetom sviranja vec smo napisali prije sto se misli o tom pokretu ali ako neko hoce svirati i laktom pa nek svira
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Tehnika rotacije zgloba

Post od Koca »

Pa probaj sam npr. forspil Sarena marama od Bekija trileri 343 prstom. Ked ides 4.prst okreni ruku na dole pa posle se docekas na 2.prst pa okreni na gore sta ce ti casovi vezbaj doci ce to u prste.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Tehnika rotacije zgloba

Post od mali harmonikas »

ja 4 prstom mogu zdrobiti orah a kamoli ne svirati triler bez tog nakaradnog pokreta
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Tehnika rotacije zgloba

Post od Koca »

Blago tvojoj zeni uvek ima ociscene orahe za kolace. :lol: Svraticu kod tebe na baklavu.
Odgovori