Misljenje - Pitanje

O tehnici sviranja.
Odgovori
marich
Nema harmoniku
Postovi: 5
Pridružio se: 09 Mar 2023, 00:18

Misljenje - Pitanje

Post od marich »

Pozdrav, imam par pitanja i ako nije problem misljenje neko od vas strucnjaka sto ste ovde.
Uglavnom, imam 16 godina bavim se harmonikom evo vec pola svoga zivota, isao sam u Muzicku Skolu i uspjesno je zavrsio.
Pitanje sada jeste, sviram poprilicno dobro harmoniku, nemam nikakvih problema osim DUPLIH trilera, vjezbam vjezbam vjezbam i nikako mi ne ide, nekad mi se potrefi da dobro odsviram a nekad ne, zavisi kako kad.
Sviram veliki broj kola i pjesama i jedini problem koji imam pri sviranju jeste DUPLI triler.
Da li je moguce da je do harmonike, jer uskoro kupujem Guerrini Superior 2 120b a trenutno imam Hohner Tango IV P od 96b, pa me zanima neko vase misljenje.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Misljenje - Pitanje

Post od Koca »

Vidi Hohner ima vrlo dobru klavijaturu tako da ti dvojka nece resiti problem preko noci. To je neposredan odgovor na pitanje, o tome sam vec pisao cini mi se u postu Dragan Stojkovic Bosanac pa da se ne ponavljam i ne bi da sirim ovde casove harmonike sto nije dozvoljeno u pravilima foruma a i jos suprotno od skole klavirne harmonike. Ali da pije vodu pije, jer mogu tecno da odsviram npr. forspil Nova ljubav od Snezane Savic u duplikatu sa trilerima ali ne mogu u svim tonalitetima. Za pocetak kreni od kola Vragolanka D.Aleksandrica u originalnom tonalitetu Fis a nije ga dzaba odatle odsvirao i snimio.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Misljenje - Pitanje

Post od mali harmonikas »

Može biti i do klavijature to ces isprobati tako da triler odsviras kroz cijelu klavijaturu ,tako je kod mene ,tipke su mi ko zube u babe ,negdje duboka a negdje plitka negdje taman.
Ti bi trilere u tercama hehe ,prvo postoje vjezbe drugo pocetak je da sve sviras ili vecinu u tercama ..kola neka ne možes sve ovisi,,
Sviranje u duplikatu- tercama je sigurno tri put teze nego jednoglasno koji je zapravo pocetnicki dio pojacan trilerom.
Kao početak početaka trebao bi imati prste gipke da bi mogao uopce svirati u tercama i zato poistoje vjezbe..
Mada Koća kaze da se ne smije davati casovi,ja cu ti napisati osnovne tih vjezbi sviras s svih 5 prstiju a prstored je ovaj:1-3,2-4,3-5 to je za c-dur,
vazno je da prste dizes sto vise da tako da imas "udar" na tipku,a ne da mlitavo bez snage sviras,osjetiti ces zatezanje u prstima sto je normalno..
Zatezanje znaci da tetive prstiju istezees te ce one postati flexibilne..
Kod terci takoder postoji prebacivanje kao i kod jednoglasnog sviranja prebacuje se palac i 3 prst(zajedno) kada ides prema visim tonovima npr
1-3 -2-4,pa 1-3, preko 1 i 3 prebacis 2-4,kada ides dolje onda kontra preko 2-4 ide 1-3
Triler također posti gornji donji i dupli..možda se može odsvirati i cetvorka tj ukrasi ,zapravo mogu se odsvirati i zvuci vrhunski..
Da bi svirao triler dupli terca trebao bi prvo savladati terce bez trilera
Znas da možes svirati triler u sekstama?
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Misljenje - Pitanje

Post od Koca »

Poslao sam ti na viber, ali su mi prsti ispod stola pa nevidis raspored :D
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Misljenje - Pitanje

Post od Dallape 1960 »

Pozdrav.. ne znam kod koga si ucio i odakle si, ali mogao bi da odgledas klipove sa privatnih casova Baneta Vasica.. Pogledaj njega kako namesta ruku dok svira, kako vezbaju njegovi ucenici. Nije bitno koliko nego kako vezbas. Moras da pripremis ruku iz zgloba tj sake za tako nesto da bi izaslo dobro.. tj narodski receno da das prstu malo zaleta. 🙂 Sviram dugmetaru ali mislim da je tu problem..
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Misljenje - Pitanje

Post od Dallape 1960 »

Pozdrav.. ne znam kod koga si ucio i odakle si, ali mogao bi da odgledas klipove sa privatnih casova Baneta Vasica.. Pogledaj njega kako namesta ruku dok svira, kako vezbaju njegovi ucenici. Nije bitno koliko nego kako vezbas. Moras da pripremis ruku iz zgloba tj sake za tako nesto da bi izaslo dobro.. tj narodski receno da das prstu malo zaleta. 🙂 Sviram dugmetaru ali mislim da je tu problem..
guerini
120 basova
120 basova
Postovi: 276
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Misljenje - Pitanje

Post od guerini »

Moze da bude do harmonike ako se ne vracaju dirke dovoljno brzo ali uglavnom bude do sviraca :D Treba mnogo vezbe drugar :svirac:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Misljenje - Pitanje

Post od Koca »

A i raspored prstiju je cudna rabota. :svirac:
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Misljenje - Pitanje

Post od mali harmonikas »

Dallape 1960 napisao: 10 Mar 2023, 08:56 Pozdrav.. ne znam kod koga si ucio i odakle si, ali mogao bi da odgledas klipove sa privatnih casova Baneta Vasica.. Pogledaj njega kako namesta ruku dok svira, kako vezbaju njegovi ucenici. Nije bitno koliko nego kako vezbas. Moras da pripremis ruku iz zgloba tj sake za tako nesto da bi izaslo dobro.. tj narodski receno da das prstu malo zaleta. 🙂 Sviram dugmetaru ali mislim da je tu problem..
Tako je ,triler nece biti dobar ako ga sviras mlitavo ..recimo donji triler 3-2-3 ,taj prvi dodir treći prst klavijatura je najvazniji ,ako bez snage
3 prst ulazi u triler to će biti mlitavo ..
Evo vježba ,3 prst postavi kao da nekome pokazuješ treći prst i samo zglobom gurni 3 prst napred..probaj to na harmonici iz zgloba treci prs
vrlo jednostavno ,tako možes i 2 prsti iz globa
Odgovori