Da li se nekom desilo?

Sve u vezi harmonike i muzike što ne spada u gornje podforume.
Odgovori
Korisnikov avatar
DzoksySp
120 basova
120 basova
Postovi: 164
Pridružio se: 03 Apr 2012, 18:30
Lokacija: Stara Pazova

Da li se nekom desilo?

Post od DzoksySp »

Evo mene opet posle dužeg vremena, nije me bilo... ovo,ono, neke druge obaveze..
Sad je došla harmonika na red... Već godinu dana imam jednu interesantnu harmoničicu radi se o settimio sopraniju bez kabine ali je model rađen za američko tržište tako da je ovde nemoguće sresti se sa istom, uglavnom harm. je dobra za akustičnu svirku i nije teška ali pproblem je sa svirkom na struju. Nije to taj zvuk jbga... Kabinska je kabinska a u ovu ne vredi ugraditi kabinu jer je klavijatura kilavo odrađena bez osovine... ustvari kad sam nju uzimao trebao sam uzeti jednu dallapicu ali čovek je bio brži i imao novce.. uglavnom snašao sam se služila je i ova...
i sakupim ja sad novaca i reko ajde da nađem nešto pristojno, probam nešto što sam video na oglasima međutim to su ljudi trgovci, ucenjivači i sa njima mi se nije dalo sarađivati... I pre par dana reče mi prijatelj koji popravlja harmonike i prodaje da ima jedan čova koji je od njega pre desetak godina uzeo jednu harmoniku i da lik ide u inostranstvo i prodao bi je. Reko ajde da vidim, nije daleko, ne košta ništa da vidim. Odem ja do čoveka on izvadi harmoniku, radi se o ručnom radu dallapi. Ja je stavim na leđa, harmonika leži na grudima savršeno, znači dobar balans, uzmem ja sviram prođem svih petnaest registara, sve je bilo oke, znači harmonika mi je legla kao budali šamar, imao sam na par dana original supermaestro iz cca 61 godine i nije mi toliko legao kao ovaj r.r. Isprobam tako ja sve redom jer sam picajzla i neću da kupim bilo šta jbg, nisu to mali novci. Uglavnom pitam ja čoveka za cenu kaže on cifru, taman sam tolko spremio i samo što nisam uzeo novac iz džepa, kad izlazi njegova žena iz sobe i viče "Nema ništa od prodaje" ja reko ajd zeza se, a pretrnuo sam u momentu. I razveze tetka, zvala je ćerka iz nemačke rekla je da ne prodaje harmoniku ni slučajno kao ima emotivnu vrednost, a čovek kaže prodao bi šta će mu, ide preko... gleda on mene gledam ja njega, ne znam šta bi reko, on se izvinjava, i kao kaže pretpostavljao je kao šta će biti.... Ništa, ja se pozdravih i odo kući.. jbg, a harmonika je bila baš ono top dobar ručni rad bukvalno do detalja iskopiran original.. i eto žena i ćer ne dadoše, razumeo bi ja da čova tu harmoniku ima 40 godina i da mu je kuću napravila al ovde nije slučaj... Jel se desilo kome slično? da je došao da kupi i umalo nije kad se desi preokret :D
Znam da sam Vas udavio, al morao sam sa nekim da podelim priču, zalepio sam se za tu dalapicu strašno
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Da li se nekom desilo?

Post od Dallape 1960 »

Isti slucaj je imao moj kolega pre 30 godina, i dan danas pominje tu harmoniku 😂 sto je jos tragicnije video je tu harmoniku 10 godina posle te neuspesne kupovine, i bila je upropastena od vlage i svega ostalog, bas se bio razocarao.
Sloba96
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 12 Nov 2019, 10:13

Re: Da li se nekom desilo?

Post od Sloba96 »

Dobar dan svima, mogu li vas zamoliti ako neko zna kako izgledaju originali guerrini superior 2 iz 72, 76 i 78.godine, da mi posalje slike, kako bih znao prema cemu da se orjentisem prilikom kupovine instrumenta. Posto sam vidjao slike na kojima model iz 78.godine ima i sa metalnim registrima u bas korpusu i sa crnim plasticnim, ali iz jednog dela na kome pise master ili master-price
Sloba96
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 12 Nov 2019, 10:13

Re: Da li se nekom desilo?

Post od Sloba96 »

Sloba96 napisao: 12 Nov 2019, 10:19 Dobar dan svima, mogu li vas zamoliti ako neko zna kako izgledaju originali guerrini superior 2 iz 72, 76 i 78.godine, da mi posalje slike, kako bih znao prema cemu da se orjentisem prilikom kupovine instrumenta. Posto sam vidjao slike na kojima model iz 78.godine ima i sa metalnim registrima u bas korpusu i sa crnim plasticnim, ali iz jednog dela na kome pise master ili master-price
Ako nije problem na fejsbuk da mi posalje ko moze
Slobodan topic se zovem tamo, a na lrofilnoj slici sedim na stolici sa rasirenim mehom, a u pozadini su orgulje. Hvala vam u napred!
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Da li se nekom desilo?

Post od Koca »

Ta sto pise "master piece" je 3 glasna u originalu. Godiste imas ispisano na plocici pozadi u formi broj serije pa mesec pa godiste. Obrati paznju na font brojeva i velicinu jer se stancuje ko kako stigne. Dalje,..., da li je nesto menjano ili nije ti ne znas (natpis, klavijatura...) a sta je bolje opet je relativno i zabluda da je 72. bolja od 78 ili sl. Nema pravila i moras probati.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Da li se nekom desilo?

Post od sampionce »

Nije cak dovoljno ni probati, a o tome je govorio i G-din Petrovic ovde...

Jedino je merodavno probati UPOREDNO vise istih, ili slicnih instrumenata i na osnovu toga - a i to je subjektivno - doneti sud sta je ZA TEBE bolje. Prema tome, sve ovo ostalo su nagadjanja, pretpostavke, tipa "svaki ciga svoga konja hvali"... "ovde ti je dobra velika kabina, ali ti je mala sranje"... "nista ti to ne valja jer nisu sareni faseni i(li) metalna (a nije drvena) kabina"... to su SVE price PREVISE bezobraznih nakupaca, preprodavaca (a takvi i dominiraju na gotovo svim portalima ovog tipa) koji za cilj imaju samo jedno - zaglupljivanje masa i uzimanje bezobrazno visokih provizija (u odnosu na cenu koju su oni platili kupujuci takav instrument). Uostalom, svi koji su makar malo duze na ovom forumu se secaju (bez ikakvih problema) da se cena, recimo, "dvojke" i vise nego udvostrucila za poslednje 3-4 godine... Zasto?? Zato sto su u medjuvremenu postale bolje? Sazrele? Poboljsale se? :x Odgovor je u gornjim recenicama...

Dakle, pusti godista i godine (iako ponekad, ali ponekad, nacin izrade moze da bude determinisan godistem pa onda dobijemo laznu sliku da je sve iz tog perioda sjajno - a nije!), ponesi instrument za koji znas da ti odgovora a zeleo bi isti takav, ili bolji, i uporedi NAJKONKRETNIJE stvari, a to su:
1. Mehanika (najpre klavijature, a zatim i registara - kako otvaraju, da li "mesaju" itd.)
2. Dihtacija (izuzetno bitna stavka koja nenormalno utice na konacan zvuk)
3. Eventualna ostecenja spoljasnjosti i unutrasnjosti instrumenta (ukljucujuci i kofer)
4. Stim (ovo nek bude poslednje jer se najlakse dobija - i to tako da neko drugi svira, a ti slusaj, da steknes pravi utisak jer sopstveno sviranje "zamagljuje" jasnu sliku)
5. tek pod broj 5 - da li se TEBI sve ovo od 1-4 dopada!

Eto, raspisah se... mada, ovaj moj odgovor (doduse, i tvoje pitanje) bi mogli pod neku drugu temu...
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Da li se nekom desilo?

Post od Koca »

Tako je, nisi ni skrenuo sa teme jer su to argumenti da se neko ne bavi godistima, pa na taj nacin kad sve izgleda kao na slici etalonu onda je to pun pogodak. Previse ima ozbiljnijih stvari koje uticu na kvalitet instrumenta i zvuka (ne samo tona).
Odgovori