Sve teme našeg člana harmonika732

Sve u vezi harmonike i muzike što ne spada u gornje podforume.
Odgovori
harmonika732
120 basova
120 basova
Postovi: 173
Pridružio se: 06 Sep 2021, 19:54

dilema sa tercama

Post od harmonika732 »

da li npr u vetrovi me lome moze da se svira samo refren u tercama a ostalo jednoglasno ili to nije dobro sviranje? jedino mi nekako pase terce na refren a ne znam da li to valja posto je jedan harmonikas rekao ako sviras jedan deo u tercama sviraj sve u tercama
Korisnikov avatar
salele
48 basova
48 basova
Postovi: 81
Pridružio se: 12 Okt 2012, 22:06

Re: Sve teme našeg člana harmonika732

Post od salele »

Ne mora svuda terca, pa i kod pevanja ne peva se svuda preko cele pesme terca ;)
harmonika732
120 basova
120 basova
Postovi: 173
Pridružio se: 06 Sep 2021, 19:54

Re: Sve teme našeg člana harmonika732

Post od harmonika732 »

hvala ti
Korisnikov avatar
salele
48 basova
48 basova
Postovi: 81
Pridružio se: 12 Okt 2012, 22:06

Re: Sve teme našeg člana harmonika732

Post od salele »

Nema na cemu, i drugi put.
harmonika732
120 basova
120 basova
Postovi: 173
Pridružio se: 06 Sep 2021, 19:54

pogresna kombinacija

Post od harmonika732 »

shvatio sam zasto oboa zvuci ko da vuces macku za rep, zato sto je kod mene oboa zapravo sopran + picollo, ne razumem zasto ali eto! kako da popravim to a da ne moram da menjam mesta klarinetu i sopranu zna li neko molim vas
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: pogresna kombinacija

Post od Koca »

Moze se napraviti klarinet + pikolo na tom tasteru prekrajanjem automata registara sto nije amaterski posao. Neki delovi se seku a neki dodaju nitovanjem na tacno odredjenim mestima bukvalno u mm.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Sve teme našeg člana harmonika732

Post od dugmetarac78 »

Mala ispavka Kočo, samo ono u vezi, da mora biti precizno u mm. Jer znaš i sam da je milimetar u toj priči kao cantimetar. Nema fulanja.
Inače Oboa je po meni (govorim za naziv na Guerrinkama) ona sa malom kabinom bolja nego "vanjska" jer mala kabina i služi da malo zamasti registre, samostalna ni Qurcu nije u odnosu na raskoš bassona u visokoj oktavi. A na Dallapi je Oboe u stvari samostalni sopran. ili tzv. Kodićev registar.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Sve teme našeg člana harmonika732

Post od Koca »

Dugmetarac78,
ne razumem po cemu se ne slazemo i ja sam pisao o oboi sa klarinetom (guerrinski naziv). A ono za mm to je tako "narodsko izrazavanje" jer znas da nekad i 0 mm kad ne zatvara naprravi problem, jednostavno okom se nevidi ni taj delic mm a opet mesa glasove i to na samo na par tonova. E sad da sam tako napisao ispadalo bi da pravim Ajnstajnovo teoriju relativiteta, pa sustina je jasna da se u to ne petlja svako. No ta ostra oboa nije kvar i kao samostalni registar postoji kod Dallape Supermaestro ali pod drugacijim nazivom (mislim flute ako se dobro secam) ali isto kod nje postoji i meka. Ima i kod Siwe i Figli obe I ta ostra ima neku svoju fajtersku agresiju u gornjoj polovini klavijature i ja sam je izveo na mestu pikolo jer ga ne koristim na mojoj Guerriniki mada nisam nista ni sekao ni nitovao, pa mogu da vratim pikolo da se ne primeti.

Harmonika732,
mozes i na nekom drugom registru da napravis meku obou da ovu ne kvaris, recimo umesto pikolo, ili bilo kom drugom koji ne koristis, no bira se onaj registar kod koga ima najmanje prekrajanja.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Sve teme našeg člana harmonika732

Post od dugmetarac78 »

Ne kapiram gde sam rekao da se ne slažemo?
Samo onaj deo: "Mala ispavka Kočo, samo ono u vezi, da mora biti precizno u mm. Jer znaš i sam da je milimetar u toj priči kao cantimetar. Nema fulanja"
sam se nadovezao, misleći da je i milimetar previše ako se omane. Ovo ostalo sam napisao ne vezano za tvoj komentar. A to sa pikolom je naša stara fora, ako se sećaš
harmonika732
120 basova
120 basova
Postovi: 173
Pridružio se: 06 Sep 2021, 19:54

Re: Sve teme našeg člana harmonika732

Post od harmonika732 »

Koca napisao: 06 Jan 2022, 07:55 Dugmetarac78,
ne razumem po cemu se ne slazemo i ja sam pisao o oboi sa klarinetom (guerrinski naziv). A ono za mm to je tako "narodsko izrazavanje" jer znas da nekad i 0 mm kad ne zatvara naprravi problem, jednostavno okom se nevidi ni taj delic mm a opet mesa glasove i to na samo na par tonova. E sad da sam tako napisao ispadalo bi da pravim Ajnstajnovo teoriju relativiteta, pa sustina je jasna da se u to ne petlja svako. No ta ostra oboa nije kvar i kao samostalni registar postoji kod Dallape Supermaestro ali pod drugacijim nazivom (mislim flute ako se dobro secam) ali isto kod nje postoji i meka. Ima i kod Siwe i Figli obe I ta ostra ima neku svoju fajtersku agresiju u gornjoj polovini klavijature i ja sam je izveo na mestu pikolo jer ga ne koristim na mojoj Guerriniki mada nisam nista ni sekao ni nitovao, pa mogu da vratim pikolo da se ne primeti.

Harmonika732,
mozes i na nekom drugom registru da napravis meku obou da ovu ne kvaris, recimo umesto pikolo, ili bilo kom drugom koji ne koristis, no bira se onaj registar kod koga ima najmanje prekrajanja.
pa zapravo bi mozda i moglo na pikolo da ide ako ne moram nista da secem jer pikolo nikad ne koristim prosto taj registar ima upotrebu u 0.001% pesama
Odgovori