Dallape dugmetara, lijenost prva tri reda-trenje

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Mi8mtv
Nema harmoniku
Postovi: 11
Pridružio se: 06 Jan 2013, 12:27
Lokacija: Croatia

Dallape dugmetara, lijenost prva tri reda-trenje

Post od Mi8mtv »

Pozdrav svim forumašima i ljubiteljima harmomika i glazbe.

Imam Dallape Artist, original talijanka, dugmetara 6-redna, 96basa, negdje početkom 70tih, rijedak model sa 6 širokih registara i jednim bradnim. Broj 164.
Na njoj nije nikad ništa dirano, u jako dobrom stamju je, međutim ima neobično lijenu desnu stranu i to samo prva tri reda. Druga tri reda su življa. Kada se neko brzo tehničko kolo-poput pavketovog ljubišinog kola-svira iznutra tj.na pomoćnim unutarnjim redovima, prsti se ne zamaraju kao na vanjskim redovima. Vanjski jako umaraju prste kod tehnički zahtjevnih kola. E sad,
1. Dali je to zbog sistema polužja i oprugi?
2. Kakve su po vama Dallape klavijature na tim dugmetarama?
3. Osjetim blago trenje između filca oko stupića dirki, na par tipki vrlo tihu škripu opruga, jeli to razlog tome?
4. Na obje osovine i tipkama nema apsolutno nikakvog aksijalnog ili radijalnog lufta. Osovine su čini mi se 3.5mm, dali bi fino poliranje osovine specijalnom pastom za poliranje metala (npr.metaglan njemački) poboljšalo živost tipke, tj.smanjilo trenje (ako ga ima u toj mjeri)

Hvala na svakom savjetu i odgovoru.
Usput rečeno tehnički sam potkovan, razumijem harmoniku itekako.

Srdačan pozdrav svima,
Vladimir
Mi8mtv
Nema harmoniku
Postovi: 11
Pridružio se: 06 Jan 2013, 12:27
Lokacija: Croatia

Re: Dallape dugmetara, lijenost prva tri reda-trenje

Post od Mi8mtv »

Hvala majstori.

Odličan je forum, nema šta.

Pozdrav svima.
maxsasa
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 29 Sep 2022, 09:48

Re: Dallape dugmetara, lijenost prva tri reda-trenje

Post od maxsasa »

Zdravo.Da li ste rešili problem oko tastature?pozdrav
Mi8mtv
Nema harmoniku
Postovi: 11
Pridružio se: 06 Jan 2013, 12:27
Lokacija: Croatia

Re: Dallape dugmetara, lijenost prva tri reda-trenje

Post od Mi8mtv »

Pozdrav i postovanje,
Nisam jos rijesio. Sviram je tako kako je, nisam se odlucio jos raskopati jer kad to ucinim onda sam neko vrijeme bez harmonike :)
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Dallape dugmetara, lijenost prva tri reda-trenje

Post od Koca »

Svako ovde on mas majstora ima neke specificne vestine i delokrug rada u kojem je expert. Samo slovo ce ti reci ko je za to expert znaci DDD ili Dallape - dugmetara - dugmetarac78, uza spejilnost je tastatura ( sa klapnama komplet) kod Dallapa dugmetara + zaljubljenik u Dallape! Istocna Slavonija. Proceni razdaljinu i dobices kontakt pa se cuj sa njim.
maxsasa
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 29 Sep 2022, 09:48

Re: Dallape dugmetara, lijenost prva tri reda-trenje

Post od maxsasa »

maxsasa napisao: 29 Sep 2022, 09:50 Zdravo.Da li ste rešili problem oko tastature?pozdrav
Nisam ni ja rešio problem još uvek, na žalost ni jedan od majstora koje sam kontaktirao nije hteo da se
prihvati tog posla , a jedan mi je tražio čak 1400 evra.Ds li taj problem imaju sve Dallape dugmetare?zbog fabričke greške ili potrosenosti materijala, biksni , osovina, zbog srednje daske , loših opruga ili sta već? Moja je Dallape organtone 993a., 68 godiste, tonski vrh ali klavijatura ubija u pojam.
Korisnikov avatar
Džoga
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 385
Pridružio se: 14 Jun 2018, 10:29
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Dallape dugmetara, lijenost prva tri reda-trenje

Post od Džoga »

maxsasa napisao: 29 Jan 2024, 13:54
maxsasa napisao: 29 Sep 2022, 09:50 Zdravo.Da li ste rešili problem oko tastature?pozdrav
Nisam ni ja rešio problem još uvek, na žalost ni jedan od majstora koje sam kontaktirao nije hteo da se
prihvati tog posla , a jedan mi je tražio čak 1400 evra.Ds li taj problem imaju sve Dallape dugmetare?zbog fabričke greške ili potrosenosti materijala, biksni , osovina, zbog srednje daske , loših opruga ili sta već? Moja je Dallape organtone 993a., 68 godiste, tonski vrh ali klavijatura ubija u pojam.
Koca je ovde preporucio dobrog majstora :D
Takodje bih ja preporucio majstora Nikolu Djukica koji se na fejsbuku zove Nikola Tanja Djukic.
maxsasa
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 29 Sep 2022, 09:48

Re: Dallape dugmetara, lijenost prva tri reda-trenje

Post od maxsasa »

Džoga napisao: 29 Jan 2024, 14:49
maxsasa napisao: 29 Jan 2024, 13:54
maxsasa napisao: 29 Sep 2022, 09:50 Zdravo.Da li ste rešili problem oko tastature?pozdrav
Nisam ni ja rešio problem još uvek, na žalost ni jedan od majstora koje sam kontaktirao nije hteo da se
prihvati tog posla , a jedan mi je tražio čak 1400 evra.Ds li taj problem imaju sve Dallape dugmetare?zbog fabričke greške ili potrosenosti materijala, biksni , osovina, zbog srednje daske , loših opruga ili sta već? Moja je Dallape organtone 993a., 68 godiste, tonski vrh ali klavijatura ubija u pojam.
Koca je ovde preporucio dobrog majstora :D
Takodje bih ja preporucio majstora Nikolu Djukica koji se na fejsbuku zove Nikola Tanja Djukic.
Prijatelju , mislis na Nikolu iz Lučana Arilja verovatno. Čuo sam za njega i samo reci hvale
Korisnikov avatar
Džoga
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 385
Pridružio se: 14 Jun 2018, 10:29
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Dallape dugmetara, lijenost prva tri reda-trenje

Post od Džoga »

E bas taj probao sam jednu Dallape Organtone koju je on sredjivao klavijaturu konkretno deset godina starija od tvoje, opasan instrument klavijatura jednaka guerriniju skoro. Konkretno se radi o procesu menjanja oprugica ali to mozes videti zajedno sa njim.
maxsasa
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 29 Sep 2022, 09:48

Re: Dallape dugmetara, lijenost prva tri reda-trenje

Post od maxsasa »

Džoga napisao: 29 Jan 2024, 19:03 E bas taj probao sam jednu Dallape Organtone koju je on sredjivao klavijaturu konkretno deset godina starija od tvoje, opasan instrument klavijatura jednaka guerriniju skoro. Konkretno se radi o procesu menjanja oprugica ali to mozes videti zajedno sa njim.
Znaci on radi po tom prinipu menjanja oprugica ? Ok , hvala , videću sa njime sta I kako.Pozdrav
Odgovori