Literatura - Popravak i štimanje harmonika

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Literatura - Popravak i štimanje harmonika

Post od accordionist »

Koca napisao: 08 Mar 2021, 11:41 Jeste pametno da ima knjiga tj. potrebno je, ali je nedovoljno i nejasnio dok svojom rukom ne probas da resis problem, a onda usput ti iskrsne jos par problema o kojima ne pise u knjizi. Iz knjige naucis pravilo ali ima vise izuzetaka od pravila. Onda postoje razliciti sistemi za klavijaturu , automat za registre ... slozen zanat da ne duzim ko ne veruje nek procita knjige i nek otvori servis nemam nista protiv.
Zlazem se Koco.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Literatura - Popravak i štimanje harmonika

Post od mali harmonikas »

accordionist napisao: 08 Mar 2021, 21:49 Mene popravka harmonika uopste ne zanima, kad treba neka intervencija ja odnesem kod majstora, platim mu i miran sam. Ali verujem da knjige na tu temu mogu da pomognu onima koji pocinju da se bave tim poslom i planiraju da se ozbiljno posvete tome, a siguran sam da mogu da budu korisne i mnogim "starim i velikim" majstorima koji vec godinama rade taj zanat i ubedjeni su da znaju sve ;) ;)
Procitaj prvi post cini se da je autor posta aludirao na one koje se ne bave popravkom vec na svirace.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Literatura - Popravak i štimanje harmonika

Post od sampionce »

Ја сам својевремено, након осталих завршених школа и факултета, имао намеру да упишем високу школу, факултет за попрвку и производњу хармоника. Погађате... Тако нешто не постоји! Ни код нас ни на ”западу”.
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Literatura - Popravak i štimanje harmonika

Post od accordionist »

Harmonika je relativno mlad instrument. Pojavila se i pocela da se razvija kad su drugi instrumenti (poput violine, gitare itd) vec odavno poprimili svoj zavrsni oblik. Valjda je to uzrok sto jos uvek nemamo velike graditelje harmonika kakav je Stradivari za violinu. Ali bice valjda, vreme ce uciniti svoje. (ne sumnjam da ce neko veliko ime za izgradnju harmonika biti bas sa nasih prostora :D)
A onda dolaze i studije po skolama i sve ostalo...
Odgovori