Majstori za servis harmonike

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Bagzi
16 basova
16 basova
Postovi: 25
Pridružio se: 23 Dec 2015, 20:25

Majstori za servis harmonike

Post od Bagzi »

POzdrav zanima me da li posteje majstori koji imaju učenike za učenje štimovanja i sličnog. Da li postoje majstori koji su samouki i da li postoje knjige za to. Ja znam za knjigu Miodraga Bajica iz čačka (ja sam iz okoline Čačaka) "Harmonika velika nauka" ta knjiga moze da se preuzme kod njega ali ne znam ima li još gde. Ako neko znam da li ima kakva slična knjiga na tu temu skenirana na internetu neka mi javi. Ujedno svim kolegama srećni predstojeći praznici !!! :svirac: :ijuju:
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Majstori za servis harmonike

Post od alibaba40 »

Nema prijatelju tesko,to sto je Gospodin Bajic napisao nema nesto posebno sto je i mene iznenadilo.Nego kupi neku staru drndaru pa youtube pa savjeti od majstora i uci naravno ako imas spretne ruke i volje. :ijuju:
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Majstori za servis harmonike

Post od accordionist »

Kolko mogu da vidim na ovom forumu ima toliko pitanja i strucnih odgovora majstora da kroz citanje tih tema moze da se nauci o popravljanju harmonike :pozdrav:
Bagzi
16 basova
16 basova
Postovi: 25
Pridružio se: 23 Dec 2015, 20:25

Re: Majstori za servis harmonike

Post od Bagzi »

To za ovaj forum je naravno tacno i to je valjda cilj da pomežemo jedni drugima. Ne želim da budem majstor ali kad već sviram želeo bih da imam neko kolko tolko znanje o harmonici. Bio bih vam zahvalan ako neko ima neki link tj. neku skeniranu knjigu a i te knjige se teško nalaze.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Majstori za servis harmonike

Post od Koca »

Svaki zanat se "krade" ali je ovaj dosta nepristupacan i za ucenje i za kradju, jer ce ti na forumu neko reci samo delimicno, a finese niko ne iznosi jer cuva kao tajnu, a ako ti neko i objasni usput ces naici jos na xy problema dok taj koji se krenuo ne resis. Moras svojom rukom odraditi vise puta istu stvar jer ti knjige i saveti nece biti dovoljni, jer uvek se stvara neki novi problem a dijagnostika recimo ista kao u proslom slucaju. Taj C2 koji si ovako lako resio moglo je biti da i nemozes samo na taj nacin produvati a pogotovu da je bio unutrasnji ton pa nece da svira a nece ni na duvanje da mrdne...
Bagzi
16 basova
16 basova
Postovi: 25
Pridružio se: 23 Dec 2015, 20:25

Re: Majstori za servis harmonike

Post od Bagzi »

Bagzi
16 basova
16 basova
Postovi: 25
Pridružio se: 23 Dec 2015, 20:25

Re: Majstori za servis harmonike

Post od Bagzi »

https://www.youtube.com/watch?v=ks5wYKcFi4k :svirac: Moji snimci komentarišite pozdrav
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Majstori za servis harmonike

Post od Webmaestro »

Ovo nije tema za komentarisanje snimaka. Postavi temu u "Snimci forumaša".
Jaric_T_Zivadin

Re: Majstori za servis harmonike

Post od Jaric_T_Zivadin »

Поздрав свима!
Имао бих шта да кажем у вези поменуте књиге која ми је све до пре пар дана била у рукама.

Укратко, немам више ни мало поверења у ове "нове" мајсторе, па сам био решио да одрадим неке ствари на својој хармоници сам. Већ сам имао неко солидно предзнање око механике хармонике, али то није никако било довољно за неки конкретни подухват.
Књига сама по себи је барем мени, више него интересантна. Прегршт информација о разним произвођачима тонова и хармоника. Такође описано је пуно тога око техничких карактеристика које једна хармоника мора да има да би свирала добро. Што се описа самог сервисирања хармонике тиче, врло је едукативно у смислу да један свирач може да се врло добро информише. Али није открио пуно тога што иначе мајстори стидљиво скривају... Када би све то М. Бајић написао, не би стало ни у десет књига.
Поведен књигом, упустио сам се у јако велики посао око моје хармонике. Никада ја то не бих урадио тако добро да ми све то што пише у књизи није несебично објаснио један од оних старих, правих мајстора. И још ми открио доста неких мајсторских цака... Сад, после много мука и секирације док нисам завршио свој посао, још више ценим и поштујем праве мајсторе! Нажалост све их је мање...

Књигу свакоме срдачно препоручујем и неће се нико покајати што је купио. Али немојте мислити да је она довољна за сервисирање хармонике. Заиста је то далеко од тог нивоа знања и искуства.
Bata_Amater
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 30 Sep 2016, 21:23

Re: Majstori za servis harmonike

Post od Bata_Amater »

Jedan od najboljih site-ova sa detaljnim upustvima za servisiranje harmonike je http://www.accordionrevival.com (za one koji dobro znaju engleski), mr George Bachich je nesebicno podelio sa citaocima svoje znanje vezano za servisiranje harmonika, pa cak i postupak stimovanja, dosta teoretski objasnio. Naravno, ne ocekujte da cete biti u mogucnosti da servisirate vasu Scandalli ili Guerrini posle citanja, ali je dobar start.

Ja sam nedavno zamenio sve pads (filceve i kozice na ventilima) na mojoj Guerrini, dosta korisnih saveta i materijal sam dobio od gospodina Bachich-a. Licno mi je dao savete kako da podesim ventile u kabini posle zamene filceva i kozica, mada dosta toga je objasnjeno i na site-u, tako da mi harmonika dihtuje sada cak i bolje nego sto je bilo pre popravke.
Ako imate bilo kakvih pitanja vezanih za postupak rada, slobodno pitajte, stojim vam na raspolaganju

Bajicevu knjigu imam, zabavna je za citanje ali je beskorisna s tehnicke strane i servisiranja instrumenta, vise sam ocekivao od njega.
Odgovori