Registri na harmonici

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
accordion-love
Nema harmoniku
Postovi: 13
Pridružio se: 16 Mar 2013, 02:30

Re: Registri na harmonici

Post od accordion-love »

Koliko ja poznajem stvari, apsolutni rekorder (govorim samo za serijsku proizvodnju) u broju registara je Hohner Imperator V sa 29+1 različitih registara.
I tu ima mnogo varianti (zavisi od modela).
Na ovim snimcima možete čuti i kvintni registar (markiran slovom "V") za igru srednjovjekovnog korala... a i sub-bas (ili kontrabas) registar 32' (markiran sa crticom ispod tačke).

http://www.youtube.com/user/Tastenkwaeler/videos

Može oko toga stvarno puno da se priča... ;)

Ali ima tu i dobrih mogučnosti za vlastitu (DIY) ekspanziju tonskih variacija... :jdishddf:
dariosb
Nema harmoniku
Postovi: 3
Pridružio se: 08 Apr 2012, 14:10

Re: Registri na harmonici

Post od dariosb »

Pozdrav svima. Imam pitanje za sve,narocito one iskusnije. Zasto je ton u kabini "meksi" od onog van kabinekabine,a oba su nastimani na istu frekvenciju?? Hvala
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Registri na harmonici

Post od dugmetarac78 »

Jednostavno zato što je sama kabina vrsta rezonantne kutije i ona prigušuje i da tako kažem oblikuje boju samog tona.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Registri na harmonici

Post od Koca »

Klarinet u kabini je ne samo meksi nego i tisi od soprana van kabine jer klapna soprana zine bar 2x vise od ove kabinske. Pogledaj klapnu u kabini njen donji deo prema stangli od dirke gde je rupa od klarineta i uporedi vankabinsku klapnu njen gornji deo gde je rupa od soprana pa ce ti biti jasno. Kod basona je bolja situacija jer rupa od basona je ispod gornjeg dela klapne pa je zato i bason u visoj oktavi jaci od klarineta u nizoj. Klapna u otvorenom polozaju nije paralelna sa patosom vec pod nekim ostrim uglom.
waxi
16 basova
16 basova
Postovi: 31
Pridružio se: 29 Jul 2012, 18:11

Re: Registri na harmonici

Post od waxi »

A kombinacije u basu?
dariosb
Nema harmoniku
Postovi: 3
Pridružio se: 08 Apr 2012, 14:10

Re: Registri na harmonici

Post od dariosb »

Hvala na odgovorima :D :pozdrav:
harmonika732
120 basova
120 basova
Postovi: 173
Pridružio se: 06 Sep 2021, 19:54

Re: Registri na harmonici

Post od harmonika732 »

a sto na dosta harmonika sa 3 glasa npr melodija, weltmeister, hohner, royal standard ima 5 registara to mi nije jasno kad moze da ima 7?
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Registri na harmonici

Post od Koca »

Zato sto nema potrebe da pored ravnog ima i svebovan bandon niti samostalan povisen sopran mada teoretski moze. Ta 2 registra ima npr. Guerrini superior 4. Ako troglasna harmonika ima pikolo onda ima 7 registara.
harmonika732
120 basova
120 basova
Postovi: 173
Pridružio se: 06 Sep 2021, 19:54

Re: Registri na harmonici

Post od harmonika732 »

hvala koco
Stevica
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 17 Jul 2022, 15:06

Re: Registri na harmonici

Post od Stevica »

Pozdrav svima nov sam u grupi pa se ne snalazim bas najbolje, imam dalapu 993a, ali je malo teska pa me interesuje dali na troglasnoj harmonici može da se izvede registar violin pošto uglavnom troglasne nemaju taj registar već imaju oboe
Odgovori