Dallape štimanje vaša iskustva

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
Korisnikov avatar
zex
120 basova
120 basova
Postovi: 191
Pridružio se: 20 Nov 2011, 14:21
Lokacija: Beograd

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od zex »

Moram opet da ponovim da nisam majstor, pa ne znam tacno zasto se neke stvari rade bas tako, ali ima logike kad ti majstor objasni (pa i fizike :D ). Da, moja harmonika je stimovana upravo tako, skidanje tonova sa fasena, ciscenje od voska, pranje tonova benzinom (sada postoje i ultrazvucne kadice), stimovanje i propratno stelovanje perca, zazora, itd i ponovno zalivanje tonova voskom na fasene. Kod mene su iskoriscene skoro sve originalne kozice i ponovo vracene na tonove. To je ono kako sam ja upamtio stimovanje, moguce da sam propustio neke korake, jer nisam bio prisutan sve vreme kod stimera, ali harmonika je odlicno nastimovana zaista.
A sto se tice okretanja tonova, mislim da je tu razlog cista fizika. Perce koje svira u vucenju meha trpi veci zamor od onoga u vracanju, pa se onda okrene da se zamara malo vise ovo drugo (do skora spoljasnje) perce. Iskreno ne znam da li to praktikuju svi stimeri, ali ima logike.
DlappeSupermaestro
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 07 Avg 2020, 18:47

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od DlappeSupermaestro »

Hvala vam svima na trud i objašnjenja.
Imao bih još jedno pitanje, dotični majstor mi je rekao da je harmonika na 447 herca štimovana. Da li je to moguće za fabričko stanje i koliko je to dobro? Trebao je jos pre dve nedelje da mi posalje nazad pa sam ga pozvao i pitao zasto to toliko traje, rekao je da je sve zapeklo i ako je harmonika odlično radila, da je uradio nove opruge da omekša i ubrza dirke ali su nakon montaže bile opet tvrde pa sad ponovo to sve radi. A što je naj jače, kaže da je smirio violin i ako to nismo dogovorili kao iznenadjenje za mene i da sada radi na 445 herca a ako budem hteo na proleće da mi opere tonove i uradi jos bolji štim... Do srede bi trebala biti gotova... Šta vi mislite na sve ovo?
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od dugmetarac78 »

Ako niste dogovorili drugačije,... sve što je radio na svoju ruku bez da se konsultuje sa tobom, i da te pita. To je na njegov trošak....!
Eto neka se javi još neko i da kaže svoje mišljenje naravno, ja smatram da je ovo pošteno.
DlappeSupermaestro
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 07 Avg 2020, 18:47

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od DlappeSupermaestro »

Nije on ni tražio da mu platim, to bi trebalo kap neko iznenadjenje da bude. Ali mi nije kasno sto bi on mene iznenadio, jedva se poznajemo, vuče me skoro već tri nedelje, ima problem sa sredjivanjem dirki... Meni je sve to sumnjivo da nešto nije zajebi ili se ne snalazi...? Isto me interesuje da li je moguće da fabrički štim bude na 447 herca? Koliko sam ja čitao po forumima i raspitivao, fabrički štim bi trebao da bude na 445 herca... Neunam šta radi sa harmonikom i šta se zaista dešava pa me to brine...
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od dugmetarac78 »

Brat ne znam šta da ti kažem, neznam odakle si, i da li ti je daleko, da se čisto provozaš do njega, i vidiš iz prve ruke šta se dešava jbg. ja bih sigurno otišao da je moj instrument u pitanju.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od sampionce »

Види друже...

Личи помало на завлачење, али можда си то и сам тражио. Не би било фер да кривимо мајстора на невиђено...

Уколико се штимује инструмент, онда се то ради једном и ко зна кад. Не ради се то сад, као мало, а онда ћемо вађење тонова из фасена, прање, па опет штимовање, за пар месеци, тј. велики сервис! Осим ако ниси из породице Ротшилд па ти лова није проблем...

Дакле, или се ради ВЕЛИКИ сервис (уколико је неопходан!) или се ради само штимовање.

Што се пак саме фреквенције штима тиче (тачније А тона), то је предмет шире расправе, и ту су произвођачи (нарочито Далапе) много експериментисали.
Оркестарски штим у класичној музици је 440 Hz (тон А), а у "нашој" музици је стандард 442. Према томе, не видим оправданост штимовања преко тога, нарочито ако се свира у оркестру. Уколико је хармоника превисоко штимована, може да дође до веома непријатног тремоло ефекта (у комбинацији са другим инструментима) нарочито на издржаваним тоновима.
DlappeSupermaestro
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 07 Avg 2020, 18:47

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od DlappeSupermaestro »

dugmetarac78 napisao: 22 Jan 2021, 14:48 Brat ne znam šta da ti kažem, neznam odakle si, i da li ti je daleko, da se čisto provozaš do njega, i vidiš iz prve ruke šta se dešava jbg. ja bih sigurno otišao da je moj instrument u pitanju.
Pa daleko sam. Ja sam iz Zrenjanina a on iz Bajine Bašte.
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od Dallape 1960 »

Desava se upravo ono sto sam ti rekao u prvom postu. Ja bi ti jos jednom rekao da odes i da uzmes tu harmoniku i ne gubis vreme. Ne znam samo kako preskoci pola Srbije i 10 proverenoh majstora i zavrsi u Bajnoj Basti, kod deteta koje nema godina koliko treba da ima radnog staza da bi bio majstor..
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od Koca »

Meni ovo lici na nesporazum. Moras lepo ispricati sta si trazio? Spominjes stim 447 hz a meni se cini da je rec samo o sopranu znaci jednom od 4 glasa. Ne pomimjes koliki tremolo zelis, a iz teksta vidim da ti je smanjio krestavost sto je ok. To znaci da ti je umirio izmedju ostalog i violin. U vezi klavijature nista ne razumem, neko na svoju ruku menja opruge a da te nije obavestio???
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od Koca »

A vidim ti si u prvom postu spomenuo omeksavanje tastature a posle si pricao o predlogu za stim, pa verujem da ce biti to ok, opusti se.
Odgovori