Švebovanje tonova

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Švebovanje tonova

Post od dugmetarac78 »

Pa druže šta tu imaš da švebuješ na troglasnoj harmonici, ili sam nešto propustio???
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Švebovanje tonova

Post od Koca »

Da nemas pikolo a 3 glasa onda bi morao da svebujes ovako nikako, nisi nam rekao u pocetku o cemu se radi, pa je otisla prica u pogresnom smeru. Ta harmonika ide ravno.
Profa
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 20 Feb 2021, 22:39

Re: Švebovanje tonova

Post od Profa »

Znam ali sam hteo čisto da probam da vidim dal će zvučati drugačije ako sopran podignem za jedan ili dva herca. Eto čisto iz znati želje.
A nikad nisam to radio pa sam se obratio vama za pomoć.
Ravno da naštimam to umem to nije problem.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Švebovanje tonova

Post od dugmetarac78 »

To ti se odražava na Bandoneon, Flute i Harmonium koji je u tvom slučaju na troglasnoj harm. Master. dobit ćeš prizvuk razštimane harmonike. To možeš da probaš ako neko ima organtonku, pa da skineš deklo, i na pomenutim registrima zatvoriš polugicu od klarineta koji je otvoren, i otvoriš onaj drugi, "švebovani" i tako naj približnije možeš čuti šta bi dobio prije nego brusiš tonove i onda opet (vrlo verovatno) ponovo vraćaš na ravan štim.
Profa
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 20 Feb 2021, 22:39

Re: Švebovanje tonova

Post od Profa »

OK hvala na savetu.
Najviše sam hteo zbog bandona I Master a i mi eta da vidim kako će da zvuči ako je bar jedan herc viši sopran onako iz radoznalost.
Mislio sam jednu oktavu da tako uradim pa da vidim razliku.
Opet razmisliću. Hvala ti podeljenom iskustvu druže
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Švebovanje tonova

Post od Koca »

Pa nacices, svakako ti nisu svi do jednog tona tacno nastimani uvek ima koji su pobegli 1-2 hz gore dole pa slusaj sve dvoglasne registre na svakoj dirci kako na otvaranje tako na zatvaranje meha i nacices i ravno i svebovano. Ako imas stimericu izmeri sve tonove i videces.
Profa
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 20 Feb 2021, 22:39

Re: Švebovanje tonova

Post od Profa »

Imam štimer izmeriću pre štimanja naravno i popisati čisto da imam u vidu posle.
Hvala da savetu drugar
Odgovori