stimovanje

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
harmonika732
120 basova
120 basova
Postovi: 173
Pridružio se: 06 Sep 2021, 19:54

stimovanje

Post od harmonika732 »

imam 2+2 harmoniku znaci basson, klarinet, sopran i pikolo i zanima me na koliko herca treba da budu nastimovana ta 4 glasa da budu za balkan i ko moze to da mi uradi kako treba?
markoni958
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 19 Apr 2014, 20:08

Re: stimovanje

Post od markoni958 »

Nesto me zanima u vezi stima.Sada ide na 442,ili slicno,a bilo je 440,valjda prirodno.Nesto sam citao,da to potice navodno od nacista,da je to namerno uradjeno.Mozda sam pogresio brojke,slusao sam nesto na 442,YT.Ali je promenjeno.Kazu namerno.
Nista mi nije jasno u vezi sa tim,i molio bih objasnjenje.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: stimovanje

Post od dugmetarac78 »

markoni958 napisao: 27 Sep 2021, 21:19 Nesto me zanima u vezi stima.Sada ide na 442,ili slicno,a bilo je 440,valjda prirodno.Nesto sam citao,da to potice navodno od nacista,da je to namerno uradjeno.Mozda sam pogresio brojke,slusao sam nesto na 442,YT.Ali je promenjeno.Kazu namerno.
Nista mi nije jasno u vezi sa tim,i molio bih objasnjenje.
Druže to je jedna od teorija zavere, čista izmišljotina da su nacisti 432Hz promenili na 440 kao A4 osnovnu frekvenciju. Toliko o tome, a što se tiče štimanja, 440 ugl se štimaju harmonika ljudima koji sviraju sa tamburašima, zbog toga što ako žice na instrumentima (tambure, gitare i sl) štimaju na 442 ili više, onda su pretegnute i seku ljudima prste. A 442 se štimaju obično po nekom standardu više guerrinke, sad sve češće i Dallape, a prije su Dallape išle i do neverovatnih 445-448Hz sa švebungom (tremolom) eto nadam se da sam malkoc pojasnio.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: stimovanje

Post od Koca »

harmonika732 napisao: 27 Sep 2021, 16:37 imam 2+2 harmoniku znaci basson, klarinet, sopran i pikolo i zanima me na koliko herca treba da budu nastimovana ta 4 glasa da budu za balkan i ko moze to da mi uradi kako treba?

Po cemu si zakljucio da tvoja harmonika kupljena od mjstora nije za balkanski stim tj da ja rastimana? Ta harmonika o kojoj sam ja pricao koju sam probao od prijatelja bila je dobro nastimana - ravan stim je imala cak veomo dobro i precizno nastimovana, e sad tvoja kazes ne stima, pa me interesuje da li si merio aparatom ili kako si dosao to toga tj kako si slusao i sta si slusao, jer bas neverujem da je rastimana sto rece Dugmetarac covek to radi godinama. A klavijatura se slazem nije dobro podesena i kod originala bar one koje sam ja servisirao, tj sve je to za neku prosecnu a ne za savremenu vrhunsku muziku jer treba puno vezbe. Nije mi jasan razlog zasto si je kupio ako ne valja ni tonski ni mehanicki, samo ovako na oko odgovara? Vremenom se klavijatura do nekle razgazi no ne u toj meri koliko se moze servisom fino podesiti.Veruj da kupis originas dvojku li trojku opet bi trebao da se pozabavis sa klavijaturom a kamoli kod harmonike za duplo manje novca. Savrsena klavijatura je san svakog harmonikasa jer je to veoma zahtevan posao.
harmonika732
120 basova
120 basova
Postovi: 173
Pridružio se: 06 Sep 2021, 19:54

Re: stimovanje

Post od harmonika732 »

okej je harmonika tonski ali je rastimovana zato sto kada sviram organ, harmon ili neki takav registar na H2 obicno ili cis2 cuje se pikolo a ti registri sadrze pikolo u sebi tako da nije lepo nastimovana i to znaci da je pikolo jace nastimovan ako sam dobro zakljucio? mislim da samo treba stim i to da majstor sve pregleda a ne samo ta 2 tona da popravi pa posle 2 ned opet nesto zeza nego generalka
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: stimovanje

Post od Koca »

Hmm sta si mislio da je pikolo jace nastimovan? Ako je i i iznad ili ispod osnovne fregvencije onda je zvuk rasprsen i nije fokusiran. Stim je vezan za fregvenciju tako da taj pikolo mozda stimuje na istoj fregvenciji ali se jace javlja nego sto bi ti ocekivao u pordjenju sa ostalim ako sam te dobro razumeo. To je sad proble u odnosu 3 glasa (harmonijum) ili 2 glasa (organ) pa je po meni veci problem ako se kod ostalih ta pikolica slabo cuje nego sto se kod ta 2 dobro cuje. No treba cuti i videti tacno o cemu se radi. Problem je kad ukljucis organ pa taj zvuk izadje nesto kao izmedju basona i organa sto znaci da se pikolo teze javlja a to je uglavnom karakteristicno za visoke pikolice. Vec sam pisao nemojte traziti od majstora da uradi nesto sto vi mislite da treba nego recite sta vam se ne svidja jer neko ce ti uzeti pare za stimovanje a problem je u necem drugom i dalje ce ostati. Ako nekom ne dihtuje harmonika ne kupujte meh niti reci majstoru da sanira meh jer mozda ne dihtuje negde drugde znaci dovoljno je reci da pusta vazduh a da li je meh, klapne ili dihtug ... itd, to ce majstor da vidi.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: stimovanje

Post od Koca »

A moze biti da bason gusi pa se slabije javlja na zesce razvlacenje pa pikolo nadjaca ali opet treba videti.
harmonika732
120 basova
120 basova
Postovi: 173
Pridružio se: 06 Sep 2021, 19:54

Re: stimovanje

Post od harmonika732 »

pa ovi ostali tonovi zvuce ko organ na drugim harmonikama ali ova 2 zvuce ko na decjoj harmonici tako da mislim da je ipak problem da je bason slabiji
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: stimovanje

Post od Koca »

Uporedi H2 bason sa tonom iznad i ispod i ako je taj H2 slabiji recimo od A2 I C2 onda je tu problem koji je resiv. Znaci nije rastimana pikolica.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: stimovanje

Post od dugmetarac78 »

Koča ti reče šta da radiš, imaš i opciju da preslušaš registar pikolo.... idi hromatski i čut ćeš da li neki ton odudara po glasnoći ili odazivu ...itd, i isto tako uradi i sa basson registrom, jer ta dva registra daju organ.
Odgovori