Zamena fasena-tonova

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Korisnikov avatar
Deja Morison
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 31 Maj 2022, 10:52
Lokacija: Svilajnac, Srbija

Zamena fasena-tonova

Post od Deja Morison »

Postovanje,

od skoro sam nabavio jednu akusticnu Guerrini harmoniku, troglasnu, bez pikola, ali sa tremolo violin registrom. U principu, meni koristi taj tremolo jer sviram nesto od repertuara sa njim ali bi mi bilo korisnije da umesto fasena -8 (rastimovanog soprana) imam pikolo. Dobio bih par meni bitnih registara (oboa, organ).
Da li je neko to radio, da li je izvodljivo, i zanima me neka okvirna cena takvog rada?
Hvala unapred na svakom odgovoru :)
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Zamena fasena-tonova

Post od dugmetarac78 »

Pozdrav. Izvodivo je mora se dodati garnitura (12 pikolica) tonova, tj. Podignuti za oktavu, taj jedan glas koji se sa soprana konvertuje u pikolo. Zatim naravno fasene se moraju prilagoditi iliti smanjiti otvori na njima gde naleže pločica, i praštimati taj pikoli da bude egal sa bassonom. E tu još imaš i da se na mehanizmu registara vidi šta treba da se odradi da se dobije željeni registar, koji nisi imao. npr. Organ- A što se tiče cene, to moraš sa majstorom, nije to nešto preskupo, ali nije baš ni sitnica, jer i posao je onako...ima , nije da nema. Eto ukratko, nadam se da sam koliko toliko bio od pomoći. :svirac:
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Zamena fasena-tonova

Post od sampionce »

Недавно ми је "побегао испред носа” управо такав Президент - без пиколо тонова - са старом НАЈБОЉОМ (дрво-у-дрво) клавијатуром. Цена је била... Пресмешна!

Јбг, неко је био бржи... :svirac:

Дугметарчина је објаснио све што треба да се зна.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Zamena fasena-tonova

Post od Koca »

Koliko ukupno ima registara harmonika?
Korisnikov avatar
Deja Morison
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 31 Maj 2022, 10:52
Lokacija: Svilajnac, Srbija

Re: Zamena fasena-tonova

Post od Deja Morison »

Hvala puno na odgovorima!
Harmonika ima sedam registra tako da bi zamenom fasena vac dobio sve potrebne kombinacije.
Dobar info je sto ne mora svaki ton da se zameni, mada me brine to sto je taj fasen dosta van stima (zbog tog ala france museta).
Inace, harmonika je u fenomenalnom stanju, od prvog vlasnika. Naleteo sam bas lepo da sam baz zadovoljan :)
Nisam imao akusticnu harmoniku od 2005-te, od kada sam presao na Rolanda i od tada sam promenio sve moguce modele Roland harmonika. Malo sam se uzeleo, iskreno, ali je uvek bio problem tezina zbog moje lose kicme. Ova harmonika ima 9,2 kg sto je u rangu Fr4x sa baterijom.
Bitno mi je da je moguce odraditi, krenucu ovako da svirkam pa vremenom cu proceniti.
Jos jednom hvala drugari!
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Zamena fasena-tonova

Post od Koca »

Ne znam sto bi te brinuo sopran van baznog stima, on se stima na baznu fregvenciju.
Korisnikov avatar
Deja Morison
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 31 Maj 2022, 10:52
Lokacija: Svilajnac, Srbija

Re: Zamena fasena-tonova

Post od Deja Morison »

Odlicno ako je i to moguce :D
Korisnikov avatar
Deja Morison
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 31 Maj 2022, 10:52
Lokacija: Svilajnac, Srbija

Re: Zamena fasena-tonova

Post od Deja Morison »

Jos jedno pitanjce, citao sam ovde na forumu da je moguce izvesti neku vrstu sordine tako sto bi se sa unutrasnje strane dekla postavila tkanina.
Koja tkanina bi tu isla i na koji nacin bi se to pricvrstilo na mrezicu sa unutrasnje strane?
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Zamena fasena-tonova

Post od Koca »

To nije nista, bolje ne diraj. Imas tu bitnije stvari a to je da ces prestimati i transformisati povisen sopran u piccollo baznog stima. Ako klarinet i bason nisu skoro stimovani ni oni nisu pod konac, vec npr se ocekuju varijacije fregvencija + - 2 hc. Onda nece npr svaki ton organ ili oboa da stimuju sa nastimovanom pikolom. Tako odnesi svom majstoru pa se dogovori oko toga kad bude on pogledao.
Korisnikov avatar
Deja Morison
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 31 Maj 2022, 10:52
Lokacija: Svilajnac, Srbija

Re: Zamena fasena-tonova

Post od Deja Morison »

Hvala na savetima!
Odgovori