Weltmeister Supita - Weltmeister S4 razlika????

Ukoliko vam treba pomoć pri kupovini ili prodaji harmonike ovo je pravo mesto da postavite pitanje. Procene vrednosti, stanja, karakteristika, godišta i originalnosti instrumenta.
Odgovori
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Weltmeister Supita - Weltmeister S4 razlika????

Post od Koca »

Druze, jeste da basovima fali da budu profesionalni ali nisu nikako krs, a ni mehanika nije da zamara ruku. Ima ih sa 4 i 5 glasa u basu i mozda je kod tvoje nesto mehanika rastelovana a mozda su i rastimovani, tako da se to moze i kod tvoje poboljsati. Najbolje uporedi sa jos nekom. Pozdrav.
restaurator
48 basova
48 basova
Postovi: 81
Pridružio se: 04 Mar 2012, 18:06

Re: Weltmeister Supita - Weltmeister S4 razlika????

Post od restaurator »

Supite su vecinom cetveroglasne u basu i generalno nemaju ostrinu u basu. Citav spektar tonski basa je u dubini. To je stvar ukusa. Neko voli ostriji bas onako "dallapinjski", a neko dublji. Meni licno se svidja dubina u basu. Ako je tehnicki ispravna, supita ima izuzetno jak i prezentan bas. Kad kazem tehnicki ispravna, dakle mora tonski da bude sve u redu - tonovi cisti, ventili da vrse svoju funkciju kako treba, i zazori na percima da budu optimirani i da bude adekvatno nastimana, naravno. Sto se tice same bas mehanike, kod supite zna lako biti da je "malo" klimava, posto se filzevi na rupama vremenom prosire, osim toga moze biti da dugmad imaju mali hod (odnosno da su plitka), pa ne otvara klapne dovoljno, sto dovodi do prigusenosti tonova. Dakle, dobrom majstoru na servis i rijesen problem. Sve se da napraviti. Ja imam supitu i radi opasno. (naravno sredjena kao nova) Jaca od mnogih italijanskih harmonika. LP.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Weltmeister Supita - Weltmeister S4 razlika????

Post od Koca »

U svemu se slazem sa predhodnim, i kad se toj dubini doda peti glas sa visokim tonovima Supita dobija i reskost u basu. Treci fasen sa najvisim tonovima ne stoji "na kant" vec je u ravni sa patosom pri cemu napajanje vazduhom i ne ide direktno iz patosa vec iz drugog fasena sa kojim je spojen. Naime postoje u patosu 4 reda otvora a 5 glasova. Intereresantan je prvi fasen sa 2 paralelna vazdusna tunela tako da se najdublji basovi hrane vazduhom nakon prolaska kroz pretkomoru i ulaskom u glavnu komoru gde su smesteni tonovi. Sto je duzi put vazduha to je dublji ton u basu po teoriji. Po meni nije ni "G" fasen ni ovaj da kazem "U" garancija dubine jer sam svirao jednu Dallapu sa obicnim fasenom "I" koja ima zvuk kao iz bureta, pa nisam ni sam mogao da verujem sta cujem i to u svojoj sobi. To nije mala razlika, sviram Guerrini superior 3 koja ima dosta dublji bas od superior 2 a ova jos toliko dublji od moje i naravno sve probano u istoj prostoriji.
Sarajevo20
Nema harmoniku
Postovi: 10
Pridružio se: 01 Jan 2020, 22:32

Re: Weltmeister Supita - Weltmeister S4 razlika????

Post od Sarajevo20 »

Pozdrav svim clanovima foruma
Da li neko zna da li je konkretno kod supite ili s4 fiksan raspored registara, ili postoje razlicite izvedbe? Npr na slikama uglavnom kod 2+2 vidim da postoji registar sa klarinetom (kabina) a potom i registar sa samo sopranom (van kabine).. A kod nekih harmonika (supita i s4) ovaj registar sa samim sopranom van kabine ne postoji i drugaciji je raspored, tj taj glas ima ali samo u kombinaciji viseglasnih registara..
Je li ovo situacija sa vise izvedbi ili neki indikator da se radi o prepravci nekog drugog weltmeister i sl.
Izvinite ako je glupo pitanje
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Weltmeister Supita - Weltmeister S4 razlika????

Post od dugmetarac78 »

Druže to se ugl. "reskira" jedan registar, i odradi se taj sopran.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Weltmeister Supita - Weltmeister S4 razlika????

Post od Koca »

Ne razumem bas pitanje, Supita treba da ima sva 4 jednoglasna registra a sopran je 3. od gore, pa za njim ide klarinet. `Ajde @Mali harmonikasu imas Supitu kako je kod tebe? Znam recimo da Delicia CHoral VI 2+2 nema sopran samostalan, i u tom slucaju se moze recimo na pikolici izvesti pa onda nece imati pikolo kao samostalan.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Weltmeister Supita - Weltmeister S4 razlika????

Post od mali harmonikas »

Koca napisao: 20 Apr 2021, 07:28 Ne razumem bas pitanje, Supita treba da ima sva 4 jednoglasna registra a sopran je 3. od gore, pa za njim ide klarinet. `Ajde @Mali harmonikasu imas Supitu kako je kod tebe? Znam recimo da Delicia CHoral VI 2+2 nema sopran samostalan, i u tom slucaju se moze recimo na pikolici izvesti pa onda nece imati pikolo kao samostalan.
tako je da...3 sopran a zatim mala kabina..tj klarinet..onda organ pa master itd..
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Weltmeister Supita - Weltmeister S4 razlika????

Post od mali harmonikas »

restaurator napisao: 30 Maj 2018, 08:01 Supite su vecinom cetveroglasne u basu i generalno nemaju ostrinu u basu. Citav spektar tonski basa je u dubini. To je stvar ukusa. Neko voli ostriji bas onako "dallapinjski", a neko dublji. Meni licno se svidja dubina u basu. Ako je tehnicki ispravna, supita ima izuzetno jak i prezentan bas. Kad kazem tehnicki ispravna, dakle mora tonski da bude sve u redu - tonovi cisti, ventili da vrse svoju funkciju kako treba, i zazori na percima da budu optimirani i da bude adekvatno nastimana, naravno. Sto se tice same bas mehanike, kod supite zna lako biti da je "malo" klimava, posto se filzevi na rupama vremenom prosire, osim toga moze biti da dugmad imaju mali hod (odnosno da su plitka), pa ne otvara klapne dovoljno, sto dovodi do prigusenosti tonova. Dakle, dobrom majstoru na servis i rijesen problem. Sve se da napraviti. Ja imam supitu i radi opasno. (naravno sredjena kao nova) Jaca od mnogih italijanskih harmonika. LP.
i ja ju imam a istovremeno sam imao Paolo Soprani bez kabine..razlika u zvuku je ogromna ali..da bih dobio harmoniku kakvu bih htio laganu lagane tipke trebao bih dati valjda dati 10 000 eura..talijanska harmonika na sipku klavijatura sasvim nesto drugo nego Supita..lakse je svirati..osjecaj kao da vozis auto s servom i bez
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Weltmeister Supita - Weltmeister S4 razlika????

Post od Koca »

Imas i kod Supite isto osovinu ( 2 polovine ), prolazi kroz drvo dirke a u dirci je plasticnu prsten i kroz njega prolazi sto je dobro resenje, ne dozvoljava drvetu da stegne osovinu, no ako ti je teska klavijatura neki je drugi razlog u pitanju. Ne moj se patiiti i to se resava. :svirac:
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Weltmeister Supita - Weltmeister S4 razlika????

Post od mali harmonikas »

Koca napisao: 20 Apr 2021, 09:03 Imas i kod Supite isto osovinu ( 2 polovine ), prolazi kroz drvo dirke a u dirci je plasticnu prsten i kroz njega prolazi sto je dobro resenje, ne dozvoljava drvetu da stegne osovinu, no ako ti je teska klavijatura neki je drugi razlog u pitanju. Ne moj se patiiti i to se resava. :svirac:
ne mogu to objasniti..sta mislim pod teska..teska za sviranje..cim ima veliki korpus vec je nespretna..znam da kukam ali takav sam
Odgovori