Settimio Soprani (dugmetara)

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Odgovori
MladenIsakovic
120 basova
120 basova
Postovi: 212
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Šabac
Kontakt:

Settimio Soprani (dugmetara)

Post od MladenIsakovic »

Ljudi, nisam imao pojma da postoji i dugmetara (i to naša, šestoredna) marke Settimio Soprani :D Evo nešto googlah danas, i na ovo naleteh :)
Voleo bih ovo isprobati, baš da je uporedim sa svojom Dallapom :)

Slika
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Settimio Soprani

Post od micha56 »

Šta znači NAŠA ...???
A ne mogu da vidim ni tip... nešto kao Cromo ili Croma.
Ovo mi sve liči na neku našu budževinu, odnosno od italijanskih delova sklapana kod nas.
Ljudi - da li znate da postoji fabrička Settimio Soprani - dugmetara?

Pozzz.

P.S.
Sad sam isao po net-u i pronadjoh i oglas za prodaju ili zamenu ove harmonike, kako kaze vlasnik - UNIKATNE.
Na fasenama ove harmonike pise (utisnuto u drvetu):
SCANDALLI CONCERT INSTRUMENTS, a pozadi do meha (na bas strani) ima plocica sa brojem M324/169 Made in Italy.

E sad mi nista nije jasno.
Da li neko zna nesto vise o ovoj harmonici ??????

Pozzz.
MladenIsakovic
120 basova
120 basova
Postovi: 212
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Šabac
Kontakt:

Re: Settimio Soprani

Post od MladenIsakovic »

Naša znači - kod nas se sviraju 99% šestoredne dugmetare (dobro, i taj procenat je preteran, klasičari sviraju petoredne), pa ja rekoh "naša", a naravno da 6-redna dugmetara nije naš izum :)

Posavetovao sam se sa drugarom koji svira u KUD Loli, koji koristi Settimio Soprani iz 69-te (klavirnu, naravno), on je zaljubljenik u te harmonike, išao je i u Italiju u fabriku, tamo se sprijateljio sa nekima, i on mi kaže da je nedavno dobio mail u kome ga obaveštavaju da će fabrika u drugoj polovini ove godine početi da pravi 6-redne dugmetare usključivo za naše tržište, ali on (taj drugar) pretpostavlja da će im cena biti visoka, mada ni u kvalitet ne sumnja. On misli da je ovo neka sklapana kod nas, kako i šta, ne zna, kaže takav dekl ne postoji na SetimoSoprani harmonikama, ni na jednom modelu, a on ih je većinu isprobao. Inače i on kaže da su i sopranke i guerinke pravljene do 80-tih vrhunske harmonike, kao i tadašnje Dallape - da današnji modeli ne mogu da se porede sa tadašnjim, bilo o kojoj marki da je reč.
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Settimio Soprani

Post od micha56 »

@MladenIsakovic
Ta proizvodnja startuje u drugoj polovini ove 2011.godine, a sta je sa ovom - sklapana je kod nas, ali nisu odrzani svi principi izrade harmonike Settimio Soprani. Jedna stvar je dekli - ne ide taj, druga - nisam siguran da fasene Scandali idu u ove harmonike, a trece - preko plocice pozadi se vidi da je harmonika u izvornom obliku (verovatno klavirska) stvarno napravljena u Italiji, a onda je prepravljana kod nas. Znaci - najverovatnije nije cela sklapana iz delova u Italiji, vec je vrsena prepravka postojece harmonike uz dodavanje drugih delova.
Ovo zadnje je po meni ZLOCIN - naverovatnije dobru klavirku prepravljas na dugmetaru, po meni, veoma nestrucno i pitanje je sta se dobilo sa tim.

Bas me interesuje misljenje Bata Kande 73 o ovome.

Inace ostalo sto je rekao ovaj tvoj drugar o ovim Italijanskim harmonikama iz vremena do 80-tih - slazem se u potpunosti, a znam da se slazes i ti, a i mnogi drugi.

Pozzz.
MladenIsakovic
120 basova
120 basova
Postovi: 212
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Šabac
Kontakt:

Re: Settimio Soprani

Post od MladenIsakovic »

Naravno :)
Međutim, čak i ako je prepravljana (a sve govori da jeste) - što bi to bilo zločin? :)
Eto, na neki način, dobili smo dugmetaru, koja bi trebalo da zvuči otprilike kao original (verovatno, ako nije mnogo budženo). Originalnih klavirnih ima mnogo, ova dugmetara je baš raritet. Ne znam odakle je lik koji je ima, ali bih se iscimao da odem, kaobajagi kupac, samo da je probam kako zvuči i kako "leže", da tako kažem :)

Kaže drugar da su dobre polovne iz kasnih 60-ih pa do 80-ih sopranke od 7-10 hiljada evra (aman, preterano, čak i on se slaže), pitanje je kol'ko će da košta nova dugmetara kad izađe :D
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Settimio Soprani

Post od micha56 »

@Mladen Isakovic
Međutim, čak i ako je prepravljana (a sve govori da jeste) - što bi to bilo zločin?
Eto, na neki način, dobili smo dugmetaru, koja bi trebalo da zvuči otprilike kao original (verovatno, ako nije mnogo budženo).
E, pa ja sumnjam da je to uradjeno kako treba. Zbog toga smatram da je zlocin.
Ne znam da li si citao post Bata Kande 73, koji je hteo dugmetaru Dallapu Supermaximu A da prepravi na klavirku, pa je to hteo da uradi u Italiji i kolioko su mu trazili - Katastrofa. (viewtopic.php?f=2&t=61).
Ali, opet, mislim da jedino takva prepravka nije zlocin u odnosu na instrument, ali svakako jeste zlocin za dzep onoga ko sve to finansira.

Pozzz.
MladenIsakovic
120 basova
120 basova
Postovi: 212
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Šabac
Kontakt:

Re: Settimio Soprani

Post od MladenIsakovic »

Pa dobro, pare su za trošenje, ako je čovek to želeo, eto dobio je šta je hteo, nadam se :)
MladenIsakovic
120 basova
120 basova
Postovi: 212
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Šabac
Kontakt:

Re: Settimio Soprani

Post od MladenIsakovic »

Ljudi, evo malopre na RTS 2, oko ponoći, nadsviravanje trubači protiv harmonikaša, ima jedno 40 harmonikaša, i u prvom redu, lik, harmonikaš, ne mogu da se setim imena, bio je popularan 90-ih, gostovao po emisijama i televizijama, snimao je i ploče, ubijte me, ne mogu se setiti imena - elem, svira dugmetaru Settimio Soprani, šestoredna, 140 basova, dekl kao kod ovih originalnih, sija se, to izgleda da su nove već izašle, ili je to neka promotivna za reklamu, ili... ali ne mogu da verujem, danas sam prvi put čuo video sopranku dugmetaru (makar lažnu), a večeras na televiziji čovek je svira, ova je verovatno original :)
To znači da već stižu :)
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Settimio Soprani

Post od micha56 »

E, jbg, dok sam ja procitao tvoj post - to proslo na TV-u.
Nista, drugi put. Ako dolaze - pa bice ih jos.

Pozzz.
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Settimio Soprani

Post od Bata Kanda 73 »

Pozdrav drustvo,vido sam vase caskanje a i onog lika na RTS.Nebi mogo da se zakunem ali sam prilcno siguran da je orginal i da nije bilo prepravke.Postoji verovatnoca da su pred kraj proizvodnje uradili i po koju sa dugmicima od onog sto im je ostalo od delova :) .Zasto neverujem da je prepravljana-prvo dugmici u primu su upareni sa onim na basovima ,drugo sama klavijatura je odlicno uradjena i nije kao kod klasicnih "nasih"dugmetara ,vise vuce na klavijaturu Paolo Sopranija sa dugmicima,trece:sistem je 3+1,a sve klavirne SS su 2+2,sto opet ide u prilog jer su i dugm.P.Soprani u 90% 3+1,a sto se tice fasena ,zasto da ne to su harmonike izasle ispod istog krova i od istih ruku pa bi i moglo na njima da pise scandalli,ako ste nekad zagledali faseni izmedju ove dve harm.iz tog perioda su identicni(sem natpisa,koji je identicno uradjen,razlika je samo u imenu). I da rec je o modelu: Cromo Superior.Izgleda da sinoc nije stigla moja poruka,dugo sam se mucio dal da prodam ocevu supermaximu,ali kako novca nije bilo (a izaslo bi na 2,5-3 hiljade evra njena prepravka),morala je da "ode".Ona je upravo iz perioda kako je micha reko('50-'60),serijski br.je bio 57,matori je plakao kad je tip iznosio a ni meni nije bilo sve jedno!Njom je steko sve u zivotu,bila je kod njega 35god (kupio je polovnu).Buduci da je tip koji je kupio prepodavac,matrapaz,navodni serviser...od njenog povratka nema nista(a odkupio bi je,jer bi ostala u porodici i bila bi unikat kad-tad),jer je sigurno "rasparcana".
Odgovori