Penzija..

O tehnici sviranja.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Penzija..

Post od mali harmonikas »

Pošto u realnom zivotu ,ne znam bas puno kolega harmonikasa htio par recenica izmjeniti s vama ..naime ozbilno sam poceo razmisljati da se prestanem baviti sviranjem aktivno tj nastupanjem..postoje razlozi a to su da me ziva svirka iscrpljuje toliko da se ne mogu oporaviti 3,4 dana,da ako pogodim svirku za pare zbog kojih bi se to isplatilo ne mogu..1,5 godina bila je pauza od sviranja zbog corone i nekako imam osjecaj da se psihicki ne mogu nikako povratiti nazad da vjezbam par sati dnevno..imam i problema na nastupima ,imam puno greska u sviranju i pripreme pred nastup me iscrpljuju a kako imam novog kolegu gitaristu uz sve dogovore da zbog pauze ce biti problem vracanja u "formu" on to ne razumije, te me jos dodatno otezava..ulozio sam dosta u sviranje vrijeme koje sam proveo uz harmoniku nitko mi ne može vratiti ..jednostavno ne vidim sta bih drugo napravio..znam neke koji su bolji od mene ne sviraju vise tj sviraju samo za sebe..kad bih izdjovio sto bi me potaknulo dalje, od svega sto sam nabrojio to je da moja ziva svirka bude 80% onoga sto ja mogu odsvirati kod kuce ..znam da neki u tim svirkama imaju "nastiman" nastup,tj sviraju pjesme koji su izvrsno navjezbali i da nece svirati nista van toga..medutim ako sviram 80 pjesama tesko je ne zaboraviti forspil akorde i desi se greska uz to jos i pjevam sto mi je otezavajuca okolnost
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Penzija..

Post od Koca »

Mislim da ces se vratiti u formu, jer i da pocnes trcati neces moci Kuperov test za 12 min ali cec vremenom biti sve bolji. Problem je sto trebas sad puno informacija strpati u glavu i greske su neminovne. Ja sam se skoro poceo prisecati nekih teskih forspila koje sam svirao (300 dana, Lazem sebe...) pa ispao sam iz forme ali ne odustajem znam da cu to za koji dan svirati zato izdoji dnevno vise nego sto mislis da je dovoljno i vezbaj. Prvo uprosti neki prelaz dok se ne povratis pa posle ces ga se setiti kako si i pre svirao. Da bi smanjio treninge ja sam se trudio da moju klavijaturu napravim brzu i meku (veoma tesko) a narocito sam krenuo u izmenu skolskog ispravnog rasporeda koji me je godinama u nazad sputavao da tecno sviram teske stvari. Meni sad fali vreme da se komplet preirijentisem na novi raspored kako nebi morao da uvrcem saku na gore a znam puno toga sto jos mehanicki radim po starom pa mi je isto konfuzija u glavi, moram jedno po jedno. Vremena se nema koliko bi mi voleli da izdvojimo zgog X obaveza, problema i sl. Vec sam ti mislim rekao nasnimis se, pa onda vezbas to isto 10-15 min pa opet se nasnimis i videces veliku razliku. Nema odustajanja!!!
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Penzija..

Post od dugmetarac78 »

Malo zeznuta tema. Razumem i vas i to što Koča govori, ali čovek se ne bavi tezgarenjem i ne zna koliko to zna smoriti u svakom smislu. Jednostavno dođe do zasićenja, poče biti preko glave i buka i kafane i pijanih ljudi i svega. Ja ne volim harmoniku ništa manje nego kad sam svirao teyge, ali da bih se vratio, to bi morala biti neka pozamašna suma. Ovo što ću sad napisati, možda će zvučati bahato ili prepotentno, ali mnogo puta sam imao situaciju da mi ljudi oji su došli po harmoniku sa servisa kažu da je velika šteta što ne sviram tezge, jer sviram mnogo bolje od njih koji sebe smatraju aktivnim muzičarima. (ja ne mislim tako, a i svejedno mi je, ne takmičim se) jednostavno, ako to više nije zadovoljstvo, nego psihički i fizički napor, bolje napraviti pauzu pa videti da li će se u međevremenu stvoriti želja za ponovnim "aktiviranjem"
PS. Naravno kod kuće i za svoju dušu i merak, obavezno svirati i vežbati.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Penzija..

Post od Koca »

"Hajte ljudi tempo, tempo" sto bi rekla Cica iz serije Moj rodjak sa sela. :lol: Salu na stranu jedno je svirati iz zadovoljstva radi relaksacije, a drugo je tezga. Svasta se danas svira i peva, najradije bi nekom platio da mi to ne svira. Onda pocinje smaracina turbo folka, ali radi se za pare pa ajde.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Penzija..

Post od mali harmonikas »

Zahvaljujem drage kolege na odgovorima..kao sto napisah malo sam nasao razumijevanja od ljudi s kojima sam svirao..nekim nije bilo jasno da nakon 45 minuta se umorim od sviranja i pjevanja..ali ok opet smo isli ali uglavnom od nekih koji su zaista muzicari prosli su puno toga nikada nisam cuo porugu vec objasnjenje i razumijevanje.
Koca mozda bih ti mogao pomoci oko problema s rasporedem cini mi se da puno bolje ide nastava nego sviranje uzivo..

Tezgarenje..jedan stari harmonikas je rekao sviram s idiotima i sviram idiotima..sto je tezgarenje fizicki rad lisen svakog zadovoljstva i to za sitnu paru..kod vas u Srbiji jos je gore sviraju po 8 sati bez minute pauze a to je gore nego baustela..ok pomiris se sviras sta ti se ne svida al takav deal ocito pripada najboljim i najsposbnijema..jer kako nabrzinu nauciti izbjezvati skinuti komplicirane forspile to mogu samo odabrani..to je krvav posao..naravno da ti dopizdi ne smetaju mene gosti ja sam s publikom imao izvrstan odnos ..bili su usluzeni smatram da smo im dali ono najvaznije zabavu..trudio sam se da to bude sto bolje ,a da li mi je uspjelo ako sam odsvirao 70-80% toga uspjesno mislim da to ok,da li sam gresio?da jesam da li se culo da culo se gdje sam grijesio u forspilima,zasto jer pjevam i tesko mi je nakon 1,5 godine nenastupanja nakon pjevanja u forspil udi i odsvirati tocno sve..grijesio sam i drugdje stojeci nekad ne namjestim ruku pa mi umjesto d dura ruka se nade na e dura..i opet se cuje..grijesio sam jer se i ne cujem sto sviram...pitanje koje si postavljam da li cu opet grijesiti ,da hocu ..ne namjerno..sta trebam napraviti da to ispravim vjezbati..ali ono sto mi se desava da sam izgubio postovanje i samopuzdanje da mi te greske i onog ko mi ih spominje ostaju u memoriji
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Penzija..

Post od dugmetarac78 »

#Mali harmonikas# Odakle si prijatelju, možda se i znamo, možeš mi i u PP napisati ukoliko želiš naravno.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Penzija..

Post od Koca »

Ja mislim da si klonuo duhom i da ne treba da mislis "o penziji", posle kise opet sine Sunce znas valjda, u zivotu ima i uspona i padova i nekako se to smenjuje. Ja sam imao nameru da te ohrabrim, jer sam siguran u to, moj prijatelj koji nije dugo tezgario i tako krenulo mu je sve niz brdo, evo ga hvali se sada kako zaradjuje i danas mi rece da hoce da kupi bolju harmoniku. Taj covek je bio "mrtav" psihicki 10-ak godina. Sto je najvaznije on se uglavnom prati harmonikom dok peva, ne zna ti on nikakve teze pesme od "Zelene oci bile su moje " i slicno. Sad svi mislimo ako ne znamo neke komplikovanije forspile da smo za penziju, naprotiv za suvo sviranje se i dalje pevaju i sviraju limunade. Covek koji se prestao baviti pre 2 godine rece mi kad su svirali i kad pocnu gosti da glasno pricaju oni razvuku jace harmonike, pa ovi jos jace pocnu da galame... Onda se dogovore da se utisaju maksimalno pa ko hoce da slusa on ce sam da dodje a ostali neka se dernjaju jer i nisu za muziku. I na kraju prestali da sviraju jer je jedan od njih umro od korone a ovom drugom se vise i ne svira pa uleteo ovaj moj prijatelj kao treci koji je "pobegao popu s lopate" jer je imao operaciju na mozgu pre par godina i eto sad je vaskrsuo i glavni je a svira troglasnu Melodiju od 120 basova. Nadam se da sam ti ulio malo optimizma sto mi je i bila namera. :svirac:
chik
Nema harmoniku
Postovi: 15
Pridružio se: 20 Mar 2011, 16:17

Re: Penzija..

Post od chik »

Čitam ovu temu i tačno sebe pronalazim u njoj. Prvu tezgu sam odsvirao u maju 1983, čim sam došao iz vojske. Od tada nisam stao, a sada mi je 58, napunio baš na dan pobjede nad fašizmom. Imao sam kriza. Imam je i večeras. Kako bih rado batalio tezgu. Ali što bih radio? Živim od ovog posla cijeli život. Nemam penzijski staž, zdrastveno me supruga osigurava, a muziku volim iznad svega. Počeo sam kao roker svirajući klavijature, čak i dan danas, ali harmoniku volim iznad svega. Malo sam otegao priču, ali brate, rekao sam sebi, sviraću dokle god me bude zdravlje služilo. Naravno i harmoniku. Druže, nema predaje. Za muzičara, tezga nije samo novac. Ima tu puno ljubavi. Prebrodi krizu i nastavi da sviraš. To će te uvjek činiti srećnim, siguran sam.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Penzija..

Post od mali harmonikas »

Dugmetarac78

Iz Hrvatske sam..nije nikakva tajna dr.Koca me zna cujemo se i privatno..i vrlo ga cijenim koliko god sam pratio majstore za popravke on je Nikola Tesla za njih..

Koca
Nasmijao si me s melodijom i limunadom....i dobar primjer si dao..

chick
Ti si za mene spaceshutle naravno da imas svirku svaki dan jer si dobar..da nije tako sjedio bi ti kod kuce..da li vjezbas uopce kod kuce ili na svirkama i odaj mi jednu tajnu kako se boris s greskama na svirkama
IgorSb
16 basova
16 basova
Postovi: 47
Pridružio se: 14 Nov 2020, 15:39

Re: Penzija..

Post od IgorSb »

:svirac: Nije me bilo dugo ali sve pratim...čitam i nevjerujem...nađi zen di se mozak opusti sviraj malo samo za sebe... greške možda radiš jer previše misliš,opusti se i uživaj...drug nema predaje. :svirac: :svirac: :svirac: :svirac:
Odgovori