Ideja za majstore inovatore kako da smanje tezinu harmonike

Neobavezno ćaskanje o bilo čemu.
guerini
120 basova
120 basova
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Ideja za majstore inovatore kako da smanje tezinu harmonike

Post od guerini »

Zdravo, evo gledam TV i redjaju se harmonikasi ovi sto prate pevacice otpozadi, redjaju se, redjaju, ja ih gledam, gledam vise pevacice al uvek je tu negde i harmonikas muva se, i dodjem do jedne ideje. Ovim harmonikasima basovi ne trebaju jer nisu ih stisnuli niti jednom. Znaci cela bas strana, faseni, dugmici sve se to izbaci i dobije se na tezini par kila. Onda dalje... takodje mogu da primetim da vecina njih svira samo na rastezanje meha a na skupljanje ga suknu na brzinu skupe ga za sekund. Sta to znaci za potencijalnog inovatora u harmonikaskoj industriji, naslucujete i sami. Znaci poskidati sve tonove koji sviraju na skupljanje meha i tu dobijamo jos nekoliko stotina grama na tezini, ja nisam majstor pa ne znam kolko teze tonovi, al eto mozda se dobije i kila!. I da, ovo je ozbiljna tema, ozbiljan predlog pa molim administratora da ostavi to tu. Sta vi mislite kad bi se napravila takva harmonika da li bi bilo zainteresovanih?
Korisnikov avatar
zex
120 basova
120 basova
Pridružio se: 20 Nov 2011, 14:21

Re: Ideja za majstore inovatore kako da smanje tezinu harmonike

Post od zex »

Zasto bi osakatio harmoniku kao instrument u korist tezine? To se ne radi na taj nacin, i nema poente.
Shvatam tvoju ideju, ali prakticno nema poentu. Takodje, postoje i lagane elektricne harmonike, sintisajzeri, kao i neki novi projekti poput karbonske harmonike i slicno.
Istina, znam za slucajeve koji vade fasene iz leve strane korpusa kad sviraju na struju, ali protivnik sam tih stvari.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra

Post od Koca »

Mozda je ovo smesno ali onda su smesni i takvi harmonikasi koji samo pustaju meh. Postoje barske stolice pa se moze pametnije sacuvati kicma. Za vadjenje bas fasena nije neka mudrost zapusiti otvore u fasenama i za 5 min se oni po potrebi vrate, ali ako bi se vadili tonovi onda mora harmonikas imati jos jednu komplet harmoniku za akustiku. To je u stvari sakacenje harmonike jer cele fasene i plocice tonova sa unutrasnjim percem ostaju tako da se na tezini ne dobije skoro nista a za vracanje na fabricka podesavanja treba platiti servis vadjenje tonova, nitovanje spoljnih perca, zalivanje voskom i stimovanje. Ova druga varijanta znaci nikako.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Post od dugmetarac78 »

Što se tice harmonike bez basova, to sam video prvi i poslednji put kod majstor Mileta u Pazovi. Znači samo ima bas dasku ..zatvorenu naravno, zašto i kako pojma nemam, Čovek je rekao da planira da je sredi u smislu da ubaci bas mehanizam.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Post od sampionce »

Па, због таквог односа према овом племенитом инструменту смо и дошли ту где јесмо - до пропасти, у сваком смислу!

Фабрике које су производиле најквалитетније инструменте више не постоје (а са њима ни иновације), а инструмент се злоупотребљава у сваком смислу (на нашим просторима). Цене старих, половних, али и даље квалитетних инструмената су достигле орбиту још одавно.

Тема овог поста јесте заводљива, и добар број нас који се бавимо техничким стварима везаним за овај инструмент смо свакако размишљали И О ТОМЕ, али начин на који је прво питање/сугестија постављено, као и дати пример, свакако не заслужују ”нежније” одговоре (са резигнацијом) од досадашњих.

Хармоника је цео један универзум, и тек кад се човек упусти у откривање тајни исте (говорим у техничком смислу) схвати да је то једначина са 30 непознатих, а ипак функционише!
Cigomir
Nema harmoniku
Pridružio se: 18 Sep 2022, 18:48

Post od Cigomir »

Pozdrav, evo jedno pitanje poluvezano za temu, naime harmonike izradjene od metala (hohner modeli), su se pokazali da su lakši od ekvivalenta izradjenog od drveta, pa me interesuje koliko taj metal škodi toni tojest koliko ga menja
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Post od dugmetarac78 »

Cigomir napisao: 04 Dec 2023, 15:34 Pozdrav, evo jedno pitanje poluvezano za temu, naime harmonike izradjene od metala (hohner modeli), su se pokazali da su lakši od ekvivalenta izradjenog od drveta, pa me interesuje koliko taj metal škodi toni tojest koliko ga menja
Brate ukratko... Mnogo ga menja, pogodan je za eventualno neki vatrogasni orkestar.
Korisnikov avatar
Džoga
Šef orkestra
Šef orkestra
Pridružio se: 14 Jun 2018, 10:29
Kontakt:

Post od Džoga »

Cigomir napisao: 04 Dec 2023, 15:34 Pozdrav, evo jedno pitanje poluvezano za temu, naime harmonike izradjene od metala (hohner modeli), su se pokazali da su lakši od ekvivalenta izradjenog od drveta, pa me interesuje koliko taj metal škodi toni tojest koliko ga menja
Samo cu da kazem da po mom iskrenom misljenju drvo donosi 75% zvuka harmonici ono sto sam ja primecivao iskreno. Probao sam Karbonsku harmoniku, plasticnu polu pleksiglas piginija sam probao, pigini siriusa sa tonovima koji ne idu u fasen pa na vosak nego komplet fasen od metala nekog neka legura ne znam tacno ni ja.

Ja i drugar smo imali polemiku i jednu staru hohnericu i dalapu koje su skupljale prasinu. Hohner je bio 2+2 ne znam tacno koji model mislim da je bila gola ili nesto slicno tih godina 2+2 i neka dalapa supermaestro bez leve ruke (bez fasena). Cudo je bilo da su faseni knap pasovali za zamenu i ja i on smo se nesto salili i ajde da zamenimo i u hohnericu supermaestro tonovi (mesingani tegici 1960tih godine) i iz hohnera (isto mesingani tegici al tonova se ne secam nemaju ime). dallapa je ostala istog zvuka samo se blago nazirao drugaciji ton (boja veoma slicna). Hohner poludeo ne moz ga obuzdaati od jacine medjutim boja hohner. Harmonike su rasturene u delove i prodate drugar prestao da svira kaze ako ja ne sviram nece niko drugi svirati i rasturio obe :cry: :cry:

Karbonska harmonika mnogo kruta piskava isto tako i plasticna pigini. Medjutim Sirius u kombinaciji je opasan jedan izuzetno tezak glomazan i zvucno nenadjacan instrument. Isto tako i ruskinje, Jupiter i Agat, haos od zvuka u basu ko markbass na gallien krueger glavi :lol: :lol: .

Dallape Guerrini Scandalli Settimio Soprani...... Opet prica za sebe, dallapin violin bandon leva ruka da ne pricam, guerrini mutavi bandon sax prepravljeni kabina mala velika, Scandalli i Settimio mutavi bas za akustiku oke al ovako jace malo nikako. Sve su to instrumenti od drveta. Drvo radi siri se skuplja se prilagodjava se i zato je po mom misljenju (a vidis i sam da niko nije pravio u velikim kolicinama harmonike drugog materijala) drvo drvo :D
guerini
120 basova
120 basova

Post od guerini »

zex napisao: 28 Nov 2023, 21:31 Zasto bi osakatio harmoniku kao instrument u korist tezine? To se ne radi na taj nacin, i nema poente.
Ima li onda poente da koristis samo 1/3 kapaciteta instrumenta tj da svo vreme sviras samo na desnoj strani i to samo pri razvlacenju meha?
Korisnikov avatar
Džoga
Šef orkestra
Šef orkestra
Pridružio se: 14 Jun 2018, 10:29
Kontakt:

Post od Džoga »

Nema poente, harmonika se se svira kompletno i celo ili se uopste ne svira. Opet razumljivo je za ljude koji sviraju tezge da guraju samo desnu. Al opet ne sviraju uvek tezge tu. Neki sviraju na kapiji neki ispred crkve. Ima tu svega... Potreban je bas, zamisli odes sviras ispred crkve posle svadbe sestra mi se udaje ili pevaj ujlo pevaj rode a ono bez basa klot samo melodija.... Neces uz sebe imati konstantno Jocu Kinga da svira. E sad ako hoces da napravis specijalno harmoniku za tezgu bez basa ajde razumem. Da izvadis fasene iz basa za tezgu ajde razumem donekle iako ne podrzavam uopste. Al da koristis konstantno takav instrument pa ja to ne bih uopste svirao...
Odgovori